Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


PROвибір

https://www.facebook.com/PROvybir.in.ua/videos/390415491580150/

 

 
Provybir

Provybir.

Posted by Facebook
 

PROвибір – нові електронний інструмент розроблений молоддю для молоді

 

Політична гра PROвибір створена у 2019 р. Комітетом виборців України (КВУ) допоможе швидко та усвідомлено обрати свого фаворита на основі глибокого аналізу ідеології основних партій, які приймають участь у виборах в Верховну Раду.

 

Денис Рибачок та Андреас Умланд

 

PROвибір – нові онлайн-інструмент, що дозволяє українськім виборцям особливо зручно та досконально зорієнтуватися із якою політичною партією у них найбільше спільних поглядів. Для цього користувач має відповісти на сайті PROvybir.in.UA на 30 коротких, але однозначних політичних тверджень. Юзер вказує один з варіантів відповіді на тридцять лаконічних пропозиції стосовно бажаного майбутнього України: «погоджуюсь», «не погоджуюсь» чи «нейтрально». Проходження інструменту в середньому займає від 2 до 5 хвилин. Після цього система надає користувачеві список партій, із якими у нього найбільше спільних відповідей, а також вказує, скільки відсотків його поглядів співпадає з програмами той або іншої партії.

PROвибір – позапартійний інструмент, розроблений молоддю у співпраці з експертами, щоб допомогти з усвідомленим вибором на основі аналізу програм та заяв політичних партій. Інструмент дозволяє порівняти свої погляди із позицією політичних партій та побачити із якою партією у вас найбільше спільного. В системі PROвибір представлені позиції 12 українських політичних партій. Це ті партії які, відповідно соціологічних опитувань, мали в кінці червня 2019 р. шанс подолати 5%-барьер на виборах у Верховну Раду і таким чином у майбутньому створити свою особисту парламентську фракцію. Комітет виборців України (КВУ) теж включив в інструмент деякі зараз менш популярні партії, які вчасно відповіли на запрошення КВУ вказати свою позицію стосовно 30 тверджень представлених в опитувальники.

Інструмент підсумовує найважливішу інформацію з програм партій для зручності користування виборців. Такі інструменти як PROвибір мають на меті залучити електорат до участі у виборах у формі гри. Вони мотивують виборців обирати партії відповідно до їх політичних програм, а не уподобань щодо їх лідера та його іміджу. PROвибір є одним з українських варіантів все більше успішного та поширеного європейського продукта, який існує з 1989 р. та сьогодні використовується у 23 державах ЄС. Більшість з цих електронних інструментів у 2019 р. були частиною великого загальноєвропейського проекта VoteMatch.EU («співпадіння твого голоса в ЄС») створений спеціально для виборів в Європейські парламент цього року.

Особисто інструмент PROвибір розроблений по моделі найбільш успішного такого західного інструмента – німецької грі Wahl-O-Mat («автоматизовані вибір»). Виборці ФРН з моменту запуска Wahl-O-Matа у 2002 р. користувались цим інструментом більш ніж 80 мільйонів разів перед регіональними, федеральними та європейськими виборами. Багато популярних німецьких ЗМІ в останні рокі почали безкоштовно ставляти лінк Wahl-O-Matа на свої сайти, тому що ця гра перед виборами значно підвищує популярність цих сайтів. Німецькі виборці почали заходити на сайти газет, журналів та інших ЗМІ спеціально для того, щоб перевіряти яка партія їм найближча. Wahl-O-Mat також щедре підтримується німецьким урядом, так як популярні інструмент підвищує зацікавленість, розуміння та бажання брати участь у виборах особливо серед молодих виборців Німеччини.  

На цьому фоні до розробки тверджень для нової української електронної політичної аплікації PROвибір в дводенному воркшопі в травні 2019 р. у Києві були активно залучені не тільки досвідчені політологи, економісти та юристи. КВУ теж запросив групу молодих виборців з різних регіонів України до участі у формулювання 68 коротких політичних тверджень. Ці тезиси потім були розіслані українськім політичним партіям, та аналізовані експертами КВУ. Найбільш контроверсіний серед головних українських партії 30 тверджень з 68 початкових тез, разом сформульованих молодими виборцями та експертами на воркшопі, були включені в електронні опитувальник PROвибір. Він був опублікований в інтернеті та презентовані у Києві українськім політикам, журналістам та політологам 3 липня 2019 р.

Виборець може неодноразово «грати» PROвибір, змінювати свої відповіді та отримати різні результати. Насправді PROвибір не має мету однозначно рекомендувати за яку партію голосувати. Він надає рейтинговий список відповідності партій сьогоднішній позиції виборця. Таким чином PROвибір не спрямовує виборців до конкретних партій, а скоріше допомагає їм зорієнтуватися перед виборами у складному політичному ландшафті. Кінцевий результат гри PROвибір носить дорадчий характер і не є однозначній вказування для голосування. У інструменті представлені позиції самих різних політичних партій – від «Свободі» до Оппоблоку – з найбільш актуальних для молоді питань, відповіді на котрих більше всього відрізняють українські парті між собою.

Метою PROвибіра від КВУ та збіжних українських електронних проектів від Інституту політичної інформації (ІПІ) у Одесі («IVote / Я обираю») або ГО «Центр UA» та журналу «Фокус» у Києві є надання виборцям допомоги для їх усвідомленому вибору 21 липня 2019 р. Вибори мають бути змаганням ідей, а не рекламних роликів. Електронні інструменти КВУ, ІПІ, Центра UA та «Фокуса» у більш-менш зручному форматі дозволяють громадянам простіше зорієнтуватися в позиціях декілька політичних партій щодо різних питань. Загалом в інструментів КВУ та Центр UA представлені позиції політичних сил щодо 30 актуальних для України питань, в IVote – 16, а у «Фокуса» – 36. Твердження, які присутні в цих інструментів, поділені на кілька різних блоків: це зовнішня політика, безпека і оборона, економічна політика, освіта, медицина та сфера культури.

PROвибір не має на меті збір даних щодо політичних преференцій юзерів і не зберігає такої інформації. Він також немає прямо визначати політичний вибір громадян, а лише покликаний допомогти виборцям визначатися із їх вибором на основі відповідей політичних партій на запропоновані твердження. PROвибір розроблено ВГО «Комітет виборців України» у співпраці з Німецькім товариством міжнародного співробітництва (GIZ) та за технічної підтримки голландської ГО «ProDemos» у рамках підготовки до позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року.

 

Денис Рибачок – випускник магістерської програми Кафедри політології Києво-Могилянської академії та аналітик Комітету виборців України у Києві.

Андреас Умланд – експерт Інституту євро-атлантичного співробітництва в Києві та редактор книжкової серії «Радянська і пострадянська політика та суспільство» у Штутгарті.

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України