Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Заява КВУ за результатами спостереження другого туру виборів

ВИСНОВКИ

1. Під час організації повторного голосування виборчі комісії покращили якість своєї роботи. Спостерігачами КВУ не було виявлено серйозних порушень з боку комісій. Однак викликають побоювання серйозні зміни в складі окремих ТВК: Краматорської (7 замін), Сєвєродонецької (5 замін) та Запорізької (4 заміни) комісій. У Полтаві та Запоріжжі місцеві організації партій змінили голів відповідних ТВК. Це може негативно позначитися на роботі комісій в день голосування та під час встановлення результатів виборів. 

2. Активність виборчих кампаній кандидатів напередодні другого туру знизилася. Частково це стосується навіть міст, де кандидати набрали майже однакову кількість голосів. Найпоширенішими формами агітації стали розміщення матеріалів в ЗМІ та на носіях зовнішньої реклами, а також поширення виборчих листівок. В той же час кандидати стали менше використовувати такі форми агітації як проведення масових та публічних заходів.

3. Однією із найзмістовніших форм агітації напередодні другого туру виборів мало стати проведення публічних дебатів. Лише в третині міст участь в дебатах взяли обидва кандидати. При цьому часто кандидати не вели змістовної дискусії і зосереджувались на звинуваченнях один одного. У 13 містах дебати не були проведені взагалі.

4. Під час виборчої кампанії кандидати часто працювали не стільки на збільшення власного рейтингу, скільки на зниження рейтингу суперника. Про це свідчить часте використання технологій чорного PR. Найактивніше такі методи використовували кандидати у Білій Церкві, Луцьку, Черкасах, Полтаві та Чернівцях.

5. Більшість кандидатів витратили на виборчу кампанію від 100 000 до  1 000 000 грн. Рекордсменом за кількістю витрачених коштів став кандидат на посаду Київського міського голови Віталій Кличко із сумою 26,8 млн. грн. Стільки ж витратила політична партія «Самопоміч» на парламентських виборах 2014 року. В окремих містах витрати кандидатів суттєво відрізняються. У Запоріжжі різниця між сумами витрачених коштів складає 16 раз, у Вінниці – 12, у Рівному – 6.  

6. Частина кандидатів станом на 11 листопада не подали жодного фінансового звіту, інші ж зазначили, що витратили 0 грн. В окремих містах ТВК не оприлюднювали та не надавали доступу до фінансових звітів, зокрема, Білоцерківська, Дніпропетровська та Черкаська виборчі комісії. Як наслідок зі звітами кандидатів не могли ознайомитися не лише виборці, але й спостерігачі КВУ. В той же час окремі ТВК оприлюднювали фінансові звіти на веб-сайтах міських рад: Павлоградська, Миколаївська і Краматорська виборчі комісії.

 

 

 
     

Аналітика

 • Президентські вибори у Франції: Макрон і Ле Пен виходять у другий тур. Чого очікувати Європі та Україні?

  За підсумками першого туру виборів у Франції, що відбулися 23 квітня, у другий тур виходять два кандидати: центрист Еммануель Макрон та представниця ультраправих Марін Ле Пен. Цей факт підтвердив вірність попередніх опитувань, але все ж містить у собі певний привід для оптимізму – французькі виборці віддають перевагу поміркованим поглядам лідера партії «Вперед!», а не шовіністичним висловлюванням лідерки «Національного фронту». 

  25-04-2017 09:10
 • Підсумки президентських виборів у Сербії

  На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським. 

  10-04-2017 18:04

Звіти КВУ

 • Фінальний звіт КВУ за результатами місцевих виборів 2015 року

  25 жовтня 2015 р. в Україні відбулись чергові місцеві вибори за новим законом про місцеві вибори. Цей закон було прийнято на виконання коаліційної угоди парламентської Коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна», сформованої за результатами позачергових виборів 26 жовтня 2014 року.

  Виборчий процес відбувався в умовах Антитерористичної операції на Сході України, коли частина населених пунктів Луганської та Донецької областей знаходяться під контролем проросійських бойовиків... 

  01-04-2016 01:10
 • Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів 26 жовтня 2015 року

  КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

  05-11-2015 10:50
Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України