Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ЦВК Ж. УСЕНКО-ЧОРНА: "ПОДІБНІ СУДОВІ РІШЕННЯ НЕ ПРОСТО ПЕРЕВЕРНУЛИ З НІГ НА ГОЛОВУ ВСЮ ПРАКТИКУ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ, А Й СТВОРИЛИ СУТТЄВІ ТРУДНОЩІ ДЛЯ ПОВНОЦІННОГО ВИКОНАННЯ ЦВК СВОЇХ ПОВНОВАЖЕНЬ"

Під час чергового засідання Центральної виборчої комісії, яке відбулося 7 жовтня під головуванням Михайла Охендовського, Комісія, на виконання рішення Вищого адміністративного суду України, зареєструвала кандидата у народні депутати України Баштана О.В., який балотується в ОВО № 200 у порядку самовисування.  У ході обговорення цього питання заступник Голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна наголосила, що голосувати за цей проект постанови вона буде винятково через необхідність дотримання норм Конституції, які передбачають обов’язкове виконання рішень судів, а також – кримінальну відповідальність за їх невиконання.

  – Разом з тим, я хотіла б відзначити, що судові рішення, які були покладені в основу проекту постанови, для мене є спірними і неоднозначними. Вони суперечать судовій практиці, зокрема, як у межах цього виборчого процесу, так і парламентських виборів 2012 року. Адже ухвали, які приймалися з цього приводу, в тому числі й ВАСУ - мали зовсім протилежний зміст. Таким чином, подібна судова практика породжує значні перешкоди в діяльності ЦВК і створює загрозу реалізації виборчих прав громадян України, –  підкреслила заступник Голови Комісії.

Окрім того, за її словами, дане судове рішення змушує ЦВК діяти всупереч статті 19 Конституції України, тобто не у спосіб, визначений Законом України "Про вибори народних депутатів України". Також ця ситуація ставить окремих кандидатів у народні депутати України в різне становище, дискримінуючи певних суб’єктів виборчого процесу. А це, своєю чергою, тільки підтверджує той факт, що має місце вибіркове судочинство.

Під час засідання, на виконання рішення Київського апеляційного адміністративного суду, також було зареєстровано кандидата у народні депутати України Стаднійчука Р.В. – в ОВО № 16 у порядку самовисування. З цього приводу Жанна Усенко-Чорна акцентувала увагу на тому, що існує можливість стверджувати, що й у цьому випадку є підстави для аналізу щодо ухвалення неправосудного рішення. "Особисто я, як член Центральної виборчої комісії, буду узагальнювати практику винесення судовими органами подібних рішень. І за наявності відповідних підстав буду звертатися до Верховної Ради, Генеральної прокуратури, Вищої кваліфікаційної комісії суддів", – додала вона.

Також вона наголосила, що "такі судові рішення не просто перевернули з ніг на голову всю практику виборчого процесу, а й створили суттєві труднощі для повноцінного виконання своїх повноважень Комісією". Наприклад, до ЦВК надходять листи від Національного банку України щодо сповільнення виготовлення виборчих бюлетенів в одномандатних виборчих округах через затримку їх передачі до друку саме Комісією. А причина цього лежить на поверхні – неоднозначна практика судових органів, що відповідно й не дає можливості завершити процес реєстрації кандидатів у народні депутати України. 

У ході засідання, на виконання ще одного рішення Вищого адміністративного суду України, Комісія зареєструвала кандидата у народні депутати Луцюка П.С., який балотується в ОВО № 154 у порядку самовисування.

В обговоренні цього проекту постанови також взяла участь Жанна Усенко-Чорна:

– Ознайомившись з рішенням ВАСУ, хочу наголосити, що його мотивувальна частина містить деякі факти та їх оцінки, яких взагалі не існує в природі. Так, стверджуються певні повноваження ЦВК, які не покладені на Комісію жодним законом. У зв’язку з цим, вважаю, що дане рішення суду також може бути предметом вивчення з точки зору виявлення ознак винесення судовим органом завідомо неправосудного рішення.

   Відділ взаємодії із ЗМІ

   Секретаріату Комісії    

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України