Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Законодавство про місцеві вибори потрібно терміново міняти через підкуп виборців, - експерти

У Верховній Раді України готуються зміни в законодавство, що розширюють можливості боротьби з підкупом виборців, які, насамперед, стосуються боротьби технологіями на скандальному 205-му виборчому окрузі в Чернігові. Про це "Апострофу" повідомив народний депутат від БПП, екс-керівник Комітету виборців України Олександр Черненко.

"Разом з колегами з Комітету виборців України та громадянської мережі ОПОРА ми підготували поправки до адміністративного та кримінального кодексів, а також до законодавства про місцеві вибори щодо підкупу виборців. Є зацікавленість політиків у тому, щоб внести ці поправки на розгляд ще до місцевих виборів", - заявив він.

Так, згідно запропонованих змін, якщо назва або логотип якогось благодійного фонду, юридичної особи або ЗМІ збігається з логотипом політичної сили, і ця організація на виборах починає роздавати матеріальну допомогу, то це теж слід вважати підкупом.

"Сьогодні підкуп виборців здійснюється не безпосередньо кандидатом або його штабом, а відбувається під різними брендами. Формально - це не порушення закону, але всі ж знають, з якою метою це робиться", - пояснив Черненко.

За його словами, в Україні досі не було серйозних прецедентів притягнення до відповідальності тих, хто займається підкупом на виборах. Причому, це стосується як виконавців, так і замовників подібних діянь.

Разом з тим, соціолог, директор фонду "Демініціативи" Ірина Бекешкіна, яка була одним з координаторів кампанії "Фільтруй владу" (рух "Чесно") заявила про існуючу небезпеку того, що на місцевих виборах в Україні можуть бути використані технології підкупу виборців, які застосовувалися на довиборах у Верховну раду на 205-му окрузі в Чернігові.

На думку експерта, використання цих технологій (в якому звинувачували команду кандидата в нардепи від партії "Укроп" Геннадія Корбана, - ред.) може бути досить широким, якщо не буде ніякої правової реакції на підкуп виборців у Чернігові.

У той же час Ірина Бекешкіна вважає, що до голосування на місцевих виборах громадяни будуть підходити "прагматично", і "підживлення людей гречкою не скрізь принесе ефект".

"Ось у Чернігові взяли гречку, а проголосували за кандидата від президента. Тобто поєднали одне з іншим: і матеріальне становище виправили, і проголосували за людину з влади, щоб потім ще що-небудь отримати. Тобто гречка буде мати вплив, але якщо виступить сильний кандидат від влади, не факт, що завдяки їй вдасться перемогти", - заявила вона.

Таку ж думку "Апострофу" висловив екс-голова Центральної виборчої комісії України (у 2004-2007 роках) Ярослав Давидович.

"Я думаю, що вибори в Чернігові були репетицією, таким собі театром для всієї країни. Вже зараз можна бачити, що весь Київ у рекламних білбордах, будках з пресою... Поки ми не ввійдемо в правильне русло з фінансуванням виборчих кампаній і політичних партій, подібне беззаконня буде продовжуватися", - вважає він.

За словами колишнього керівника ЦВК, одна з проблем виборів - участь в них бізнесменів, таких, як програвший на 205-му окрузі кандидат від партії "Укроп" Геннадій Корбан.

"Я уважно стежив за Черніговом і не сприймаю ці вибори. Ви розумієте, Корбан -не держчиновник, він - бізнесмен, тому може собі дозволити більш демонстративні дії і висловлювання. На виборах восени буде така ж ситуація. В мери вже висунуто кандидатів від усіх політичних партій. І хто йде? Фактично, одні бізнесмени, люди з грошима. Серед цих людей я не бачу того, що було в 1990-х роках, коли йшли політичні діячі, авторитетні люди у суспільстві. А зараз все йде за принципом "є гроші - йди на вибори", - обурився Давидович.

"Зараз немає такої сили, яка могла б заборонити або ввести в законодавче русло виборчу кампанію", - додав він.

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України