Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Законодавство про місцеві вибори потрібно терміново міняти через підкуп виборців, - експерти

У Верховній Раді України готуються зміни в законодавство, що розширюють можливості боротьби з підкупом виборців, які, насамперед, стосуються боротьби технологіями на скандальному 205-му виборчому окрузі в Чернігові. Про це "Апострофу" повідомив народний депутат від БПП, екс-керівник Комітету виборців України Олександр Черненко.

"Разом з колегами з Комітету виборців України та громадянської мережі ОПОРА ми підготували поправки до адміністративного та кримінального кодексів, а також до законодавства про місцеві вибори щодо підкупу виборців. Є зацікавленість політиків у тому, щоб внести ці поправки на розгляд ще до місцевих виборів", - заявив він.

Так, згідно запропонованих змін, якщо назва або логотип якогось благодійного фонду, юридичної особи або ЗМІ збігається з логотипом політичної сили, і ця організація на виборах починає роздавати матеріальну допомогу, то це теж слід вважати підкупом.

"Сьогодні підкуп виборців здійснюється не безпосередньо кандидатом або його штабом, а відбувається під різними брендами. Формально - це не порушення закону, але всі ж знають, з якою метою це робиться", - пояснив Черненко.

За його словами, в Україні досі не було серйозних прецедентів притягнення до відповідальності тих, хто займається підкупом на виборах. Причому, це стосується як виконавців, так і замовників подібних діянь.

Разом з тим, соціолог, директор фонду "Демініціативи" Ірина Бекешкіна, яка була одним з координаторів кампанії "Фільтруй владу" (рух "Чесно") заявила про існуючу небезпеку того, що на місцевих виборах в Україні можуть бути використані технології підкупу виборців, які застосовувалися на довиборах у Верховну раду на 205-му окрузі в Чернігові.

На думку експерта, використання цих технологій (в якому звинувачували команду кандидата в нардепи від партії "Укроп" Геннадія Корбана, - ред.) може бути досить широким, якщо не буде ніякої правової реакції на підкуп виборців у Чернігові.

У той же час Ірина Бекешкіна вважає, що до голосування на місцевих виборах громадяни будуть підходити "прагматично", і "підживлення людей гречкою не скрізь принесе ефект".

"Ось у Чернігові взяли гречку, а проголосували за кандидата від президента. Тобто поєднали одне з іншим: і матеріальне становище виправили, і проголосували за людину з влади, щоб потім ще що-небудь отримати. Тобто гречка буде мати вплив, але якщо виступить сильний кандидат від влади, не факт, що завдяки їй вдасться перемогти", - заявила вона.

Таку ж думку "Апострофу" висловив екс-голова Центральної виборчої комісії України (у 2004-2007 роках) Ярослав Давидович.

"Я думаю, що вибори в Чернігові були репетицією, таким собі театром для всієї країни. Вже зараз можна бачити, що весь Київ у рекламних білбордах, будках з пресою... Поки ми не ввійдемо в правильне русло з фінансуванням виборчих кампаній і політичних партій, подібне беззаконня буде продовжуватися", - вважає він.

За словами колишнього керівника ЦВК, одна з проблем виборів - участь в них бізнесменів, таких, як програвший на 205-му окрузі кандидат від партії "Укроп" Геннадій Корбан.

"Я уважно стежив за Черніговом і не сприймаю ці вибори. Ви розумієте, Корбан -не держчиновник, він - бізнесмен, тому може собі дозволити більш демонстративні дії і висловлювання. На виборах восени буде така ж ситуація. В мери вже висунуто кандидатів від усіх політичних партій. І хто йде? Фактично, одні бізнесмени, люди з грошима. Серед цих людей я не бачу того, що було в 1990-х роках, коли йшли політичні діячі, авторитетні люди у суспільстві. А зараз все йде за принципом "є гроші - йди на вибори", - обурився Давидович.

"Зараз немає такої сили, яка могла б заборонити або ввести в законодавче русло виборчу кампанію", - додав він.

 
     

Аналітика

 • Президентські вибори у Франції: Макрон і Ле Пен виходять у другий тур. Чого очікувати Європі та Україні?

  За підсумками першого туру виборів у Франції, що відбулися 23 квітня, у другий тур виходять два кандидати: центрист Еммануель Макрон та представниця ультраправих Марін Ле Пен. Цей факт підтвердив вірність попередніх опитувань, але все ж містить у собі певний привід для оптимізму – французькі виборці віддають перевагу поміркованим поглядам лідера партії «Вперед!», а не шовіністичним висловлюванням лідерки «Національного фронту». 

  25-04-2017 09:10
 • Підсумки президентських виборів у Сербії

  На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським. 

  10-04-2017 18:04

Звіти КВУ

 • Фінальний звіт КВУ за результатами місцевих виборів 2015 року

  25 жовтня 2015 р. в Україні відбулись чергові місцеві вибори за новим законом про місцеві вибори. Цей закон було прийнято на виконання коаліційної угоди парламентської Коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна», сформованої за результатами позачергових виборів 26 жовтня 2014 року.

  Виборчий процес відбувався в умовах Антитерористичної операції на Сході України, коли частина населених пунктів Луганської та Донецької областей знаходяться під контролем проросійських бойовиків... 

  01-04-2016 01:10
 • Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів 26 жовтня 2015 року

  КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

  05-11-2015 10:50
Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України