Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Якщо Кернес опиниться за ґратами, його люди все одно залишаться при владі в Харкові – Михайло Камчатний

Політолог, голова харківського осередку Комітету виборців України Михайло Камчатний в інтерв'ю Радіо Свобода заявив, що за рік нової влади судова система не стала незалежною, тому меру Харкова Геннадію Кернесу з його впливом на місто так важливо, щоб справу розглядали в Харкові. 

– У чому, на Вашу думку, принциповість цього засідання суду [засідання 2 квітня, яке мало визначити місце суду ред.]? Чи справді це так важливо, де має бути розглянута справа Геннадія Кернеса – у Харкові чи в Києві?

– Думаю, що це принципово, тому що в Харкові пан Кернес має особливий вплив на суди, а в Києві на суди особливий вплив має центральна влада, особливо прокуратура. Не можу сказати, що за останній рік судова сфера в нашій країні досягла рівня незалежності і незаанґажованості по відношенню до влади. 

– З початком будь-якого кримінального провадження щодо політиків, вони самі ж починають говорити про політичні мотиви справи. Чи достатньо у слідства доказів причетності міського голови Харкова до інкримінованих злочинів?

– Авжеж, це зрозуміло, що починають говорити про політичні мотиви. Зазвичай, так починають говорити, коли розуміють, що справа «шита білими нитками» або розслідування проводиться недостатньо компетентно. Тим паче ми повинні розуміти, що пан Кернес тривалий час був функціонером «Партії регіонів», тому зараз він, звичайно, перебуває в опозиції політичній і він про це говорить, зокрема про те, що відбуваються політичні переслідування.

– Часто «контроль» над регіоном чи містом пов’язують з певною фігурою. Як гадаєте, чи матиме цей судовий процес вплив на політичне майбутнє Геннадія Кернеса, і зокрема в контексті місцевих виборів?

– Якщо, звичайно, ці місцеві вибори відбудуться, тому що зараз і представники коаліції кажуть, що їх треба перенести. Одні, що на рік, інші – на півроку, ще хтось – взагалі на 2 роки. В контексті проведення місцевих виборів, багатьом зрозуміло, що рівень підтримки Кернеса в Харкові достатньо високий і навряд чи хтось зможе скласти йому конкуренцію, тому шукають шляхів, щоб не дати йому балотуватися на наступний «мерський» термін. Але, думаю, що й ця ситуація може й не допомогти (маю на увазі центральну владу), оскільки, гадаю, Кернесу достатньо буде показати свого наступника, і ті люди, які Кернеса підтримують, і за його наступника проголосують. Тому ті сформовані схеми у Харкові, бізнес-проекти, реалізовані міською владою, звісно, залишаться, але не знаю, наскільки вони будуть підконтрольні Кернесу, якщо він опиниться за ґратами. Але його люди точно залишаться при владі у Харкові.

– Як Ви гадаєте наскільки небезпечно, так би мовити, «рухати» зараз керівництво Харкова з огляду на події, що відбуваються на Сході і загрозу поширення в місті сепаратистських настроїв?

– Ви розумієте, сепаратизм – це наслідок, наслідок того, що відбувається в економіці і соціальній політиці. Люди можуть вийти на вулиці і не від того, що хтось підтримує, зокрема Росію, російські рухи, а тому, що багато людей розуміють, що за рік не справдилися очікування змін. Враховуючи те, що реформи фактично не проводяться (можливо, хіба в Києві, бо на місцях ніхто нічого не відчуває), економічна і соціальна ситуація погіршується – ось це може стати мотивом того, щоб люди вийшли і протестували. І тут вже – на чию підтримку для них не матиме особливого значення. 

– Тобто з фігурою самого Кернеса Ви таку можливість не пов’язуєте, правильно я розумію?

– Ну, фігура ця достатньо неоднозначна. Так, звісно, під контролем міської влади залишаються бюджетні структури: учителі, медпрацівники, комунальні підприємства, яких з часів «Партії регіонів» вже понад 150. Напевне, в добровільно-примусовому порядку намагатимуться виводити людей, не виключено, що й інші це можуть підтримати. Але щодо сильної популярності фігури Кернеса: багато ж хто добре пам’ятає всі ці дії за останні 5-10 років, коли мером також був і пан Добкін. 

Хоча вплив Кернеса сильний, я все ж не можу сказати, що увесь Харків підніметься за Кернеса, тому що основним стимулом буде економічна і соціальна ситуація простих людей.

Зазначимо, що згідно з рішенням Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, прийнятого 2 квітня, розгляд справи Геннадія Кернеса буде передано з Дзержинського районного суду Харкова у Київский районний суд Полтави.

Радіо Свобода

 

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України