Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Війна за місце очільника Києва стає більш напруженою. Чи є у інших кандидатів шанси переграти Кличка?

Батьківщина висунула ексміністра ЖКГ Олексія Кучеренка, наміри брати участь у виборах підтвердив нардеп VIII скликання Борислав Береза та його Екопартія, а шоумен Сергій Притула оголосив, що балотуватиметься від Голосу. Білборди інших кандидатів уже давно розвішані вулицями столиці.

Які шанси замінити Віталія Кличка на когось іншого на посаді мера, в інтерв'ю Радіо НВ розказав політолог Петро Олещук.

Про електорат Кличка. Якихось підстав розраховувати на те, що Кличко розгубить свій електоральний запас, немає. Та кампанія, яку він проводить, абсолютно адекватна ситуації: він зосереджується на реалізації інфраструктурних проєктів у столиці. Оскільки ці проєкти значимі й помітні, то навряд чи йому доцільно в цій ситуації щось змінювати. Я думаю, що він уже, мабуть, буде готуватися більшою мірою на другий тур, а там уже буде дещо інший розклад й інша електоральна ситуація.

Про рейтинг Кличка. Команда Кличка змогла досить вдало розвести публічний образ Кличка як політика і ті проєкти, які реалізувалися і реалізуються під час його керівництва.

Тобто його рейтинг саме існує в першу чергу як рейтинг підтримки його як міського голови. Я думаю, що просто вдалося вибудувати позитивні асоціації між Кличком та його проєктами, та тими проєктами, які реалізувалися за час його керівництва столицею. Це та матеріальна база, яка і дозволяє вибудувати наявний рейтинг Кличка.

Про Ірину Верещук. Я особисто не переконаний, що [вона заслабка кандидатура і мало не підігрування чинному меру на виборах]. Більше того, далеко не факт, що вони (партія Слуга народу — НВ) справді могли підібрати кращу кандидатуру. Я думаю, що Верещук — це оптимальна кандидатура від «слуг народу», тому що вона не має якихось виразних негативних рис. Вона публічна і медійна, має нехай і не співмірний із очільником Києва, але все ж таки реальний досвід роботи в органах самоврядування.

Вона спроможна провести достатньо активну кампанію, послугувати своєрідним «паротягом» для того, щоби підтримати зокрема і список партії у Київраду. Вона достатньо активна і показала, що вона може нав’язувати своїм конкурентам порядок денний.

Про дебати Верещук і Кличка. Ми з вами прекрасно розуміємо, чому ці дебати Кличкові не потрібні. Але сама по собі ця ідея публічного діалогу виглядає достатньо привабливо. Я впевнений, що Верещук буде її продовжувати, викликаючи опонентів на дебати, на діалог, постійно виступаючи, постійно актуалізуючи ті або інші моменти. І вона щонайменше додасть їм якісь бали, якісь відсотки на виборах в Київраду, і так само принаймні буде точно серед лідерів на перегонах на пост міського голови.

Про Сергія Притулу. Це очікувана неочікуваність. Про це говорили як про певну ідею досить давно, але він просто тривалий час відмовлявся і з рештою, публічно все це виголосив. Це, як на мене, достатньо серйозне рішення для партії Голос із прицілом не лише на київські вибори, але і загалом для перезавантаження партії у всеукраїнському масштабі.

Він є найкращою із можливих кандидатур від Голосу. При тому, що він має певний сформований політичний публічний імідж, який не зводиться виключно до того, що він шоумен. Він, за великим рахунком, завжди був політичним активістом, проявив себе як волонтер після початку російської агресії проти України і завжди достатньо чітко формулював свою політичну позицію з ключових питань. Не можна сказати, що він геть нова людина для політики, він постійно був поруч із політикою, зараз просто відкрито виголосив свої політичні амбіції.

Я думаю, що для Голосу це достатньо непоганий шанс вступити в боротьбу, змагання із Європейською солідарністю за патріотичний сегмент електорату. Тому що тривалий час Європейська солідарність спиралася, так би мовити, на «зачистку» патріотичного сегменту і просування ідеї, що немає альтернативи Порошенку, що Порошенко — це єдина надія патріотів. Очевидно, що спроби втрутитися в цю боротьбу були і раніше, будуть і далі, але Притула — це потенційно досить непогана кандидатура для того, щоб вступити у змагання за патріотичний електорат. Принаймні у нього для цього все є.

Про Олексія Кучеренко. У Батьківщини був не настільки багатий вибір потенційних кандидатів. Кучеренко має серед інших кандидатів виразні переваги, він має прямий стосунок до господарства, до відповідної інфраструктури, він є фахівцем, і це його безперечний плюс.

Я думаю, що Кучеренко — це теж оптимальна кандидатура від Батьківщини, нічого кращого вони в цій ситуації вигадати не могли. Він точно не розгубить виборців Батьківщини, точно не зменшить кількість голосів, які за Батьківщину були би віддані. Але є серйозні сумніви, що він зможе прорвати цей електоральний бар'єр і вийти за межі особистого рейтингу Тимошенко та рейтингу Батьківщини. Але це вже, мабуть, не стільки його проблема, скільки проблема політичної сили.

Джерело

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України