Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Висновки за результатами спостереження в день виборів (15 листопада 2015 р.)

ВИСНОВКИ

 1. Ведення кампанії перед другим туром і день голосування відповідали міжнародним стандартам вільних, відкритих і демократичних виборів. Випадки порушень чинного законодавства не носили системного характеру і не мали суттєвого впливу на результати виборів.
 2. Підрахунок голосів на виборчих дільницях був проведений виборчими комісіями переважно швидко, до 24:00, та без значних порушень процедури підрахунку. Порівняно з голосуванням 25 жовтня 2015 р., ТВК рідше відправляли дільничні комісії на уточнення – в середньому, 3-8% ДВК.
 3. За результатами виборів КВУ закликає Верховну Раду України невідкладно розпочати роботу над підготовкою Виборчого кодексу. В ньому має бути уніфіковано механізми проведення місцевих, президентських та парламентських виборів, а також референдумів. Наразі у парламенті зареєстровано два законопроекти щодо створення Виборчого кодексу (№№ 3112, 3112-1). Для доопрацювання проектів Виборчих кодексів при ВРУ необхідно створити робочу групу, до якої увійдуть експерти та представники громадськості.
  - відсутність мотивацій у частини виборців, які підтримали кандидатів, що не вийшли у другий тур виборів;
  - значний розрив між результатами кандидатів у 1 турі виборів;
  - малоактивна передвиборча кампанія кандидатів щодо залучення виборців до голосування;
  - відсутність інформаційних та просвітницьких кампаній щодо проведення повторного голосування та необхідності взяти у ньому участь;
  - низький рівень довіри до політичних сил та виборчого процесу.
 4. Незважаючи на низьку явку виборців в окремих містах, КВУ позитивно оцінює запровадження норми про двотуровість виборів міських голів (мажоритарна система абсолютної більшості), як такої, що збільшує легітимність обраних міських голів. Цю норму необхідно розширити на вибори усіх голів територіальних громад (включно із селищними і сільськими головами).
 5. Експерти КВУ відзначають п’ять головних причин низької явки виборців в окремих містах під час другого туру:
 6. За даними ЦВК явка виборців в день голосування склала 34,08%. Серед міст із найвищою явкою: Чернігів (46%), Дніпропетровськ (45%), Луцьк (43,3%), найнижчою – Херсон (20,52%), Дніпродзержинськ (23,38%) і Кіровоград (27,15%). У порівнянні із першим туром виборів явка зросла у містах Миколаїв (на 5%), Краматорськ (на 3%), Чернігів (на 2%) і Дніпропетровськ (на 1%).
 7. Особливістю другого туру виборів стало більш часте проведення дебатів між кандидатами у порівнянні із першим туром. Так, дебати відбулися у 16 із 29 міст, де проходило повторне голосування. При цьому дебати, як правило, використовувалися не як форма обговорення передвиборчих програм, а як виборча технологія. Так, близько 60% часу дебатів зайняла критика опонентів, міської влади та оприлюднення компромату проти конкурентів; 20% – дискусії на загальноукраїнську тематику і ще 20% – обговорення місцевих проблем і шляхів їх вирішення. При проведенні дебатів в окремих містах виникли конфлікти. Зокрема, у Черкасах кандидати на посаду міського голову побилися під час ефіру, а у Луцьку між кандидатом і ведучим виникла тривала словесна перепалка.
 8. Напередодні другого туру виборів місцеві організації партій замінили значну частину членів ТВК. В цілому, партії замінили 55 членів у 15 виборчих комісіях. Заміни проводилися за день до виборів, 14 листопада. У Сєверодонецькій, Краматорській і Дніпропетровській міських виборчих комісіях було змінено половину членів ТВК. Так, у Сєверодонецькій – 9 із 17, Краматорській – 7 із 16, Дніпропетровській – 7 із 18. У Павлоградській та Чернігівській міських виборчих комісіях було змінено майже третину членів ТВК: 6 із 17 та 5 із 18 відповідно. Такі необґрунтовані заміни у складах ТВК можуть негативно вплинути на встановлення результатів виборів. Місцевим організаціям партій варто утриматися від таких замін після дня голосування. 
 9. Частина кандидатів не подали фінансові звіти про свої витрати на виборах. Загалом таких кандидатів – 10 осіб. Серед них – Борислав Береза (Київ), Любов Цимбалюк (Житомир), Віталій Михайлішин (Чернівці), Анатолій Єпіфанов (Суми). Щодо частини кандидатів не вдалося отримати даних про фінансові звіти через закритість виборчих комісій, як-от Черкаської та Білоцерківської ТВК. З огляду на це, КВУ відзначає позитивним той факт, що Законом «Про запобігання і протидії політичній корупції» передбачено відповідальність для кандидатів за неподання фінансових звітів.
 10. За оцінкою експертів КВУ близько 40% витрат кандидатів на виборах здійснювалися поза межами виборчих фондів, тобто тіньовим способом. Показово, що кандидати, які вели однакові за інтенсивністю агітаційні кампанії, подали у своїх фінансових звітах на порядок різні витрати. Великі суми у виборчих фондах кандидатів можуть свідчити про низький рівень тінізації витрат, тоді як незначні суми свідчать про великий відсоток витрачених коштів поза виборчим фондом. До прикладу, високий показник задекларованих витрат (27 млн. грн.) кандидатом на посаду міського голови Києва Віталієм Кличком може свідчити про те, що витрати в рамках кампанії було здійснено законно в межах виборчого фонду.
 11. У Чернігові значний вплив на волевиявлення виборців мала технологія непрямого підкупу виборців. Так, з ініціативи міського голови, який є одним з кандидатів, було виділено близько 20 млн. гривень на виплати для малозабезпечених категорій громадян. Ці доплати місцеві жителі отримували як перед першим, так і перед другим туром виборів. КВУ розцінює такі дії як непрямий підкуп виборців за кошти місцевого бюджету. За даними КВУ, доплати отримали близько 25 000 жителів Чернігова.
 12. КВУ позитивно оцінює роботу правоохоронних органів у протидії підкупу виборців. Зокрема, правоохоронці виявили масштабну спробу підкупу виборців у місті Дніпропетровськ, до якої було залучено близько 10 000 осіб. Належне розслідування цієї справи може стати запобіжником проти технологій підкупу в майбутньому.
 13. В день голосування на виборчих дільницях працювало 840 спостерігачів КВУ, які зафіксували 285 порушень чинного законодавства. Із них близько 30% - це порушення правил ведення агітації, 30% - процедурні порушення в роботі ДВК (неналежне опломбування скриньок, несвоєчасне відкриття виборчих дільниць, перешкоджання роботі спостерігачів тощо), 20% - порушення з боку виборців (фотографування бюлетенів, спроби їх винесення, голосування без пред’явлення документів тощо), 10% - порушення, пов’язані із можливим підкупом; 10% - порушення під час підрахунку та транспортування виборчих документів.

 

 
 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України