Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


У Києві відбувся експертний семінар на тему «Розвиток партійної системи України: проблеми та перспективи»

16 червня у Києві відбувся експертний семінар на тему «Розвиток партійної системи України: проблеми та перспективи». Захід було організовано Комітетом виборців України спільно з Нідерландським інститутом багатопартійної демократії.

Зі вступним словом виступив виконавчий директор Нідерландського інституту багатопартійної демократії Ганс Брюнінг. Він підкреслив важливість сьогоднішнього заходу і вказав, що це перший крок на шляху організації програми, яка буде орієнтуватись на потреби українських політичних партій. Пан Брюнінг вказав на те, що останнім часом особливо загострилось питання безпеки в Європі і зауважив, що безпека не може існувати без демократії. Він також розповів про історію створення та діяльність Нідерландського інституту багатопартійної демократії і висловив думку, що досвід цієї організації допоможе Україні в розвитку демократичних процесів. 

Леван Цуцкірідзе, представник Нідерландського інституту багатопартійної демократії в Південному Кавказі, розповів про основні напрямки діяльності організації в регіоні. Серед цих напрямків: підсилення демократичної культури, сприяння демократичним організаціями та розвитку політичної системи. Пан Цуцкірідзе підкреслив значення багатопартійного діалогу для розвитку демократичних процесів і розповів про досвід Грузії в цьому напрямку.

Генеральний директор Комітету виборців України, Олексій Кошель, вказав на те, що на останніх парламентських виборах до Верховної Ради пройшли 6 партій, 5 з яких потрапили до парламенту вперше. Саме тому подібний захід буде надзвичайно корисним для розвитку партійної системи України. Пан Кошель також вказав на те, що однією з основних проблем українських партій є відсутність дієвих регіональних осередків. Він підкреслив важливість того, щоб новий закон про місцеві вибори створив належне законодавче поле для розвитку політичних партій в Україні. Він також коротко розповів про положення законопроекту, створеного робочою групою, і представив норми, які сприятимуть розвитку партійної системи України. Серед цих норм заборона комерційної політичної реклами та прозорість партійних фінансів. Заборона комерційної реклами за словами Олексія Кошеля переведе виборчу кампанію від змагання політичних гасел до більш змістовної площини, а саме роботи із виборцями та розвитку регіональних осередків партій. Прозорість партійних фінансів в свою чергу дозволить кандидатам від партій в багатомандатних округах отримувати рівну кількість коштів від партії, що зменшить залежність партій від основних фінансових донорів.

В ході панельної дискусії фахівці оцінили стан політичної системи України відповідно до індикаторів, розроблених Нідерландським інститутом багатопартійної демократії. Довгий час тривала дискусія щодо критерія чесних, вільних та достовірних виборів. Попри те, що більшість експертів погодились із тим, що вибори в Україні проводяться без значної кількості порушень, але все ж зауважили, що ці порушення суттєво впливають на результат виборів. Володимир Молчанов, експерт Херсонського відділення Комітету виборців України, вказав на те, що важливим питанням виборчого процесу є те, хто сформує більшість у виборчих комісіях. Саме цей момент викликає значну кількість порушень. Експерт також відзначив, що кількість порушень зростає із заходу на схід. Микола Давидюк, помічник-консультант народного депутата Ігоря Попова, підкреслив, що кількість порушень на виборах в Україні не значна, проте вони суттєво впливають на результат виборів. Серед найсерйозніших порушень – фінансова агітація та фальсифікації при підрахунку голосів.

Експерти також обговорили ключові зміни, які стались в політичній системі України за останні роки. Всі запрошені експерти включили до списку найважливіших змін – революцію 2014 р. Володимир Фесенко, Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», серед найбільш значущих змін також назвав анексію Криму та окупацію Донбасу. На думку експерта, це принципово змінило структуру виборців в Україні, оскільки більшість виборців відтепер підтримує проєвропейські партії.

              

Серед іншого запрошені експерти оцінили як функціонують партійні організації в Україні. Більшість фахівців погодились із тим, що партійні організації в Україні знаходяться в процесі розвитку. Партійні організації мають секретаріат, який виконує функцію підтримки партії, проте ефективність такої роботи невисока. 

Андрій Биченко, директор соціологічної служби Центру Разумкова, вказав на те, що партії досить часто використовують структури, які створені місцевими кандидатами. Таким чином, партія домовляється з кандидатом і використовує його осередки, замість того, щоб створювати власні.

Фахівці також обговорили проблему політичного насильства в Україні. Наталія Линник, Головний директор програм Комітету виборців України, підкреслила, що на останніх парламентських виборах зріс рівень виборчого насильства. Зокрема, мали місце випадки так званої «народної люстрації», яка перетворилась у виборчу технологію.

Експертам також запропонували назвати три зміни, які вони вважають необхідними для розвитку партійної системи в Україні. Станіслав Жолудєв, керівник Дніпропетровської обласної громадської організації «Комітет виборців України», вказав на важливість зміни принципів фінансування політичних партій, створення дієвих партійних структур та збільшення відповідальності партій. Дарина Шевченко, політичний експерт Львівської обласної громадської організації «Комітет виборців України», підкреслила важливість впровадження відкритих списків, створення прозорих фондів партій та регулярних фінансових звітів.

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України