Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Відбулася прес-конференція КВУ «Підсумки спостереження в день виборів»

26 жовтня відбулася прес-конференція КВУ «Підсумки спостереження в день виборів».

КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

У містах Маріуполь, Красноармійськ (Донецька область) та Сватове (Луганська область) через численні порушення, пов’язані із друком бюлетенів, помилками в їх тексті та не передачею бюлетенів до ДВК було зірвано виборчий процес. Якщо у містах Красноармійськ та Маріуполь вибори не відбулися через відсутність виборчих бюлетенів, то у Сватове причиною зриву виборів стали грубі помилки у тексті бюлетенів.

Комітет виборців України закликає Верховну Раду України не приймати поспішних рішень щодо призначення виборів у містах Маріуполь, Красноармійськ та Сватове одночасно із другим туром виборів міських голів. Проведення виборів у найближчі тижні може призвести до повторення чисельних порушень, які мали місце в роботі ТВК та суб’єктів виборчого процесу і чергового зриву виборів. 

 Зафіксовані випадки порушень виборчого законодавства актуалізували питання професійного формування виборчих комісій. КВУ вважає, що виборча реформа має обов’язково передбачати кардинальні зміни в процедурі формування виборчих комісій, оскільки їх формування виключно місцевими організаціями партій часто негативно позначається на роботі і призводить до політично вмотивованих рішень. При реформуванні виборчого законодавства необхідно запровадити систему підготовки професійних членів комісій із відповідною оплатою праці.

Під час спостереження за ходом виборів КВУ було зафіксовано понад 1500 порушень виборчого законодавства. Більшість зафіксованих порушень (понад 70%) є порушеннями процедурного та технічного характеру, які не здатні вплинути на результати виборів. До таких порушень належать: несвоєчасне відкриття виборчих дільниць, оголошення перерв в роботі ДВК, відсутність кабінок для голосування, відсутність бланків протоколів про підрахунок голосів на моменту початку голосування, часткове заповнення протоколів до завершення голосування, вкидання контрольних листів в урну для голосування без печаток  тощо.

Звіт КВУ доступний за посиланням.

Прес-служба КВУ

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України