Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Відбулася прес-конференція КВУ: «Основні проблеми виборчої кампанії: реєстрація кандидатів, підкуп та адмінресурс»

У п’ятницю, 9 жовтня, відбулась прес-конференція КВУ: «Основні проблеми виборчої кампанії: реєстрація кандидатів, підкуп та адмінресурс». Під час заходу було озвучено заяву КВУ по спостереженню за реєстрацією кандидатів на місцевих виборах.

Лише дві парламентські партії беруть участь у місцевих виборах в усіх регіонах України. «Блок Петра Порошенка «Солідарність» та ВО «Батьківщина» висунули кандидатів до усіх обласних рад та міських рад міст обласних центрів. Крім «Народного фронту», який не йде на вибори, ще три парламентські партії фактично відмовились від ведення кампанії в окремих регіонах. Так, «Опозиційний блок» не висунув кандидатів до міських рад Хмельницького та Тернополя. Також ця політична сила не приймає участь у виборах до Тернопільської і Харківської обласних рад.

Радикальна партія Олега Ляшка та «Об'єднання «Самопоміч» переважно висунули незначну кількість кандидатів. Так, Радикальна партія Олега Ляшка на виборах до Харківської міської ради висунула лише 28 кандидатів у 84 округах. «Самопоміч» на виборах до Ужгородської міської ради висунула лише 14 кандидатів у 36 округах, Одеської міської ради – 22 у 64 округах, Полтавської – 22 у 42 округах. Це свідчить про низьку активність роботи вказаних партій.

Серед партій за кількістю нових облич на виборах до міських рад міст обласних центрів лідирують «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка та УКРОП. Так, у «Самопомочі» 92% кандидатів у виборчому списку – нові обличчя, у Радикальної партії – 85%, в УКРОПу – 82%. Менше нових облич у Блоку Петра Порошенка (73%) та ВО «Батьківщина» (72%). У ВО «Свобода» та «Відродження» нових облич – по 69%, «Нашого краю» – 66%, найменше в «Опозиційного блоку» – 58%. При цьому серед лідерів виборчих списків партій, що мають шанс подолати 5-ти% бар’єр на виборах міських рад обласних центрів, 60% складають «старі обличчя»: представники місцевого самоврядування та органів державної влади. Серед нових облич половина є ставлениками старих сил.

Під час реєстрації кандидатів значній частині осіб, що виявили бажання балотуватись, було відмовлено. Основна причина відмов – відсутність потрібних документів для реєстрації особи кандидатом. Такі ситуації виникали в основному через незнання відповідними особами норм Закону України «Про місцеві вибори». Загалом процедура реєстрації пройшла зі значними порушеннями. Причина цьому – некомпетентність та упередженість членів ТВК. Найчастіше члени виборчих комісій неправильно застосовували норму Закону щодо заборони одночасного висування кандидатів в кількох одномандатних округах. Порушення на стадії реєстрації також мали місце через суперечливість норм нового Закону «Про місцеві вибори». В частині реєстрації кандидатів цей Закону був повністю списаний із Закону 2010 року із усіма його недоліками.

При оскарженні відмов у реєстрації кандидатів до суду майже 90% судових справ завершилися рішеннями на користь кандидатів та місцевих організацій партій. При цьому суди та ТВК по-різному тлумачили законодавство про місцеві вибори та приймали протилежні рішення в одних і тих же випадках.

Прес-служба

 
     

Аналітика

 • Президентські вибори у Франції: Макрон і Ле Пен виходять у другий тур. Чого очікувати Європі та Україні?

  За підсумками першого туру виборів у Франції, що відбулися 23 квітня, у другий тур виходять два кандидати: центрист Еммануель Макрон та представниця ультраправих Марін Ле Пен. Цей факт підтвердив вірність попередніх опитувань, але все ж містить у собі певний привід для оптимізму – французькі виборці віддають перевагу поміркованим поглядам лідера партії «Вперед!», а не шовіністичним висловлюванням лідерки «Національного фронту». 

  25-04-2017 09:10
 • Підсумки президентських виборів у Сербії

  На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським. 

  10-04-2017 18:04

Звіти КВУ

 • Фінальний звіт КВУ за результатами місцевих виборів 2015 року

  25 жовтня 2015 р. в Україні відбулись чергові місцеві вибори за новим законом про місцеві вибори. Цей закон було прийнято на виконання коаліційної угоди парламентської Коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна», сформованої за результатами позачергових виборів 26 жовтня 2014 року.

  Виборчий процес відбувався в умовах Антитерористичної операції на Сході України, коли частина населених пунктів Луганської та Донецької областей знаходяться під контролем проросійських бойовиків... 

  01-04-2016 01:10
 • Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів 26 жовтня 2015 року

  КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

  05-11-2015 10:50
Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України