Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Відбулась прес-конференція КВУ: «Початок виборчого процесу – перші висновки спостереження КВУ та нагальні кроки для планування безпеки результатів виборів»

У вівторок, 29 вересня, відбулась прес-конференція Комітету виборців України: «Початок виборчого процесу –  перші висновки спостереження КВУ та нагальні кроки для планування безпеки результатів виборів». Під час заходу було презентовано звіт КВУ за підсумком довготермінового спостереження за виборчою кампанією з місцевих виборів за період: 5-28 вересня 2015 року.

Експерти КВУ зазначили, що формування ряду районних, сільських, селищних ТВК в мінімальному складі є фактором ризику для безперебійної роботи комісій. Така ситуація особливо розповсюджена у Донецькій та Луганській областях, де половина районних ТВК сформовані в мінімальному складі.

У КВУ також пояснили, що суттєва перевага парламентських партій у ТВК пояснюється не лише можливістю висувати більше осіб, ніж інші партії, але й браком подань від решти партій. Зокрема, формування 55% районних ТВК відбувалось без жеребкування.

Хоча в середньому в ТВК всіх рівнів 73,5% посад займають жінки, при поданні до складу ТВК вищого рівня партії надавали перевагу чоловікам. За результатами призначення Центрвиборчкомом керівного складу цих ТВК з числа осіб, відібраних жеребкуванням (50% жінок та 50% чоловіків), виявилось, що 61% посад голів обіймають чоловіки, так само як 59% посад заступників голів.

 

Через специфіку виборчої системи та дисбалансу в адміністративно-територіальнмоу устрої практично не можливо забезпечити виконання норм щодо дотримання рівності виборців у виборчих округах.

 

Представники КВУ склали рейтинг партій, що витрачають найбільш коштів на агітацію по регіонам України. Так, серед місцевих організацій парітй, що витратили найбільше: Захід – ВО «Свобода» і БПП; Центр та Північ – БПП і УКРОП; Південь – Опозиційний Блок і «Наш Край», Схід – БПП і УКРОП. В окремих областях до переліку організацій партій, що витратили найбільше, потрапили місцеві партії, які можна визначити як регіональні: «За конкретні справи» (Хмельницька область), «Львівська Галицька партія» (Тернопільська та Львівська області), «Вінницька європейська ія» (Вінницька область). 

Спостерігачами КВУ було зафіксовано факти системного використання адмінресурсу (Харків, Київ, Одеса). У ряді областей потенційні та зареєстровані кандидати роздавали жителям продуктові набори (Хмельницька, Дніпропетровська, Черкаська, Чернівецька, Миколаївська, Запорізька, Полтавська та Житомирська області).

У низці областей України мають місце конфліктні ситуації, коли батьки звинувачують політичні сили у використанні дітей без їх згоди. КВУ наголошує на неприпустимості використання дітей як інструменту політичного піару. КВУ закликає народних депутатів невідкладно розглянути Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження передвиборної агітації та протидії прихованій рекламі.

Участь в заході взяв Президент Асоціації виробників систем опломбування Ростислав Цирень. Він підкреслив, що під час проведення місцевих виборів, територіальні виборчі комісії (а їх 640) мають самостійно забезпечити дільничні комісії засобами опломбування та опечатування. При цьому необхідно знати специфіку їх застосування. Затверджений Центрвиборчкомом кошторис передбачає виділення коштів із розрахунку 2 номерні пластикові пломби на виборчу скриньку та 2 захисні пакети для оригіналів протоколів на виборчу дільницю.

Асоціація виробників систем опломбування (АВСО) надала вичерпну інформацію співробітникам ТВК щодо можливості своєчасного забезпечення  сертифікованими виробами, які підтвердили свою надійність під час вибрів з 2004 року, і сподівається на розуміння необхідності забезпечення дієвого контролю під час проведення голосування та встановлення результатів виборів. Ми закликаємо ЗМІ,  Комітет виборців України, всіх свідомих громадян – учасників виборчого процесу протидіяти спробам фальсифікацій.

 
     

Аналітика

 • Президентські вибори у Франції: Макрон і Ле Пен виходять у другий тур. Чого очікувати Європі та Україні?

  За підсумками першого туру виборів у Франції, що відбулися 23 квітня, у другий тур виходять два кандидати: центрист Еммануель Макрон та представниця ультраправих Марін Ле Пен. Цей факт підтвердив вірність попередніх опитувань, але все ж містить у собі певний привід для оптимізму – французькі виборці віддають перевагу поміркованим поглядам лідера партії «Вперед!», а не шовіністичним висловлюванням лідерки «Національного фронту». 

  25-04-2017 09:10
 • Підсумки президентських виборів у Сербії

  На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським. 

  10-04-2017 18:04

Звіти КВУ

 • Фінальний звіт КВУ за результатами місцевих виборів 2015 року

  25 жовтня 2015 р. в Україні відбулись чергові місцеві вибори за новим законом про місцеві вибори. Цей закон було прийнято на виконання коаліційної угоди парламентської Коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна», сформованої за результатами позачергових виборів 26 жовтня 2014 року.

  Виборчий процес відбувався в умовах Антитерористичної операції на Сході України, коли частина населених пунктів Луганської та Донецької областей знаходяться під контролем проросійських бойовиків... 

  01-04-2016 01:10
 • Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів 26 жовтня 2015 року

  КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

  05-11-2015 10:50
Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України