Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


У Цюрупинську (Херсонська область) відбувся круглий стіл з питань децентралізації

23 грудня 2015 року у м.Цюрупинськ (Херсонська область) відбувся круглий стіл з теми «Децентралізація – базова реформа взаємовідносин центру і громад. Перші результати на Херсонщині».

До участі у роботі круглого столу були запрошені голова Причорноморського центру з політичних та соціальних досліджень, експерт ХОО КВУ Олександр Мошнягул, експерт херсонського Ресурсного центру з розвитку місцевої демократії» Володимир Макуха, радник голови обласної державної адміністрації, керівник Офісу реформ, тренер з питань децентралізації Наталія Возаловська. Також на круглому столі були присутні депутати Цюрупинської районної та міської рад, селищні голови сіл району, представники районної ради та державної адміністрації, журналісти обласних видань.

У ході круглого столу було обговорено проблемні питання децентралізації в Україні. Олександр Мошнягул та Володимир Макухапрезентували своє бачення того, в яких умовах та яким чином відбуваються в Україні процеси децентралізації, які проблеми найбільш актуальні.

Радник голови ХОДА Наталія Возаловська, поінформувала присутніх про хід добровільного об’єднання громад в області.

Експерти зазначили, що децентралізація – одна з ключових реформ, яку реалізує влада в Україні. У реформі взаємовідносин центру і регіонів, міжбюджетних відносин, запровадженні планування розвитку регіонів і громад - ключ до вирішення системних проблем соціально-економічного розвитку держави. 

Після цього відбулась достатньо жвава та емоційна дискусія. Відкрито проти проведення реформ децентралізації та, в першу чергу, проти об’єднання громад виступила депутат Цюрупинської районної ради від УКРОПу, яка заявила, що це все не на часі, треба відновлювати економіку. Її позицію підтримав сільський голова села Саги, який запропонував збільшувати державні субсидії для села, а не витрачати їх на непотрібні реформи.

Інші учасники висловились на підтримку реформ, але зробили багато зауважень щодо того як вона відбувається сьогодні на місцях. З цього питання виступили: депутат Цюрупинської районної ради від Нашого Краю Ольга Марченко, сільська голова села Копані, представники громадських об’єднань Афганців та Ветеранів МВС, заступник голови Цюрупинської РДА. Начальник методичного кабінету в районному управлінні освіти, Їхні претензії та пропозиції зводились до наступного:

 1. Об’єднання громад повинно йти знизу, враховувати всі пропозиції та зауваження як ОМС так і мешканців громад. Перспективний план повинен готуватись знизу. Спочатку свої пропозиції до плану вносять представники громад, і тільки після цього обласна адміністрація, офіс реформ готують його для розгляду на сесію обласної ради.
 2. Не може бути тиску на громади в питаннях об’єднання з боку виконавчої влади, не можна нав’язувати заможним громадам брати як «баласт» незаможні села. Представники останніх не розуміють, що їм робити, якщо ніхто не захоче з ними об’єднуватись
 3. Недостатньо інформації про те, що робити, якщо об’єднана сільська громада не зможе сама створити та утримувати всі соціальні та адміністративні установи. Потрібне чітке уявлення які з них і як утримувати колективно.
 4. Незрозуміло до кінця, які податки матиме об’єднана громада, як буде відбуватись забезпечення громад після прийняття нового податкового законодавства.

Експерти та радник голови ХОДА надали вичерпні відповіді, але питань залишилось ще дуже багато. Цікаво, що учасники обговорювання фактично не торкались теми ліквідації адміністрацій, спірних повноважень префектів та Президента. За результатами круглого столу було підведено підсумки: процес децентралізації є об’єктивним і необхідним для реалізації системних суспільних реформ, водночас він має бути підкріплений комплексною реформою місцевого самоврядування.

 
     

Аналітика

 • Президентські вибори у Франції: Макрон і Ле Пен виходять у другий тур. Чого очікувати Європі та Україні?

  За підсумками першого туру виборів у Франції, що відбулися 23 квітня, у другий тур виходять два кандидати: центрист Еммануель Макрон та представниця ультраправих Марін Ле Пен. Цей факт підтвердив вірність попередніх опитувань, але все ж містить у собі певний привід для оптимізму – французькі виборці віддають перевагу поміркованим поглядам лідера партії «Вперед!», а не шовіністичним висловлюванням лідерки «Національного фронту». 

  25-04-2017 09:10
 • Підсумки президентських виборів у Сербії

  На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським. 

  10-04-2017 18:04

Звіти КВУ

 • Фінальний звіт КВУ за результатами місцевих виборів 2015 року

  25 жовтня 2015 р. в Україні відбулись чергові місцеві вибори за новим законом про місцеві вибори. Цей закон було прийнято на виконання коаліційної угоди парламентської Коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна», сформованої за результатами позачергових виборів 26 жовтня 2014 року.

  Виборчий процес відбувався в умовах Антитерористичної операції на Сході України, коли частина населених пунктів Луганської та Донецької областей знаходяться під контролем проросійських бойовиків... 

  01-04-2016 01:10
 • Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів 26 жовтня 2015 року

  КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

  05-11-2015 10:50
Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України