Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


У Сєвєродонецьку (Луганська область) відбувся круглий стіл з питань децентралізації

28 грудня 2015 року о 10:00 у Сєвєродонецьку відбувся круглий стіл на тему «Децентралізація – базова реформа взаємовідносин центру і громад».

До участі у роботі круглого столу долучилися: експерт Центру реформ Ігор Агібалов, керівники місцевих рад Сєвєродонецька, Лисичанська, Рубіжного, сільських та селищних громад, які проходять процедуру входження до міських об’єднаних громад Луганської області, представники громадськості, науковці, журналісти.

У ході круглого столу було обговорено проблемні питання децентралізації в Луганській області. Голова правління ЛОВ ВГО КВУ Олексій Свєтіков у своєму виступі виклав позицію ВГО КВУ щодо децентралізації, як одної з ключових реформ, яку реалізує влада в Україні. Доповідач нагадав, що реформа взаємовідносин центру і регіонів, центру і територіальних громад – виборча обіцянка парламентських партій на президентських і парламентських виборах 2014 року. Так, у програмі Народного фронту на позачергових виборах 2014 року, серед головнихпріоритетів реформ у державно-правовій сфері визначено децентралізацію та розвиток місцевого самоврядування. Відповідно до програми НФ, громади мають стати головним елементом всієї конструкції, на якій базується держава, органи місцевого самоврядування – отримати стабільну фінансову основу для виконання розширених повноважень. Аналогічні положення – і у виборчих програмах БПП, «Самопомочі», «Батьківщини», РПЛ. Так, кандидати від РПЛ обіцяли: «Ми децентралізуємо владу. Надамо право обраному голові громад вільно приймати усі важливі для людей рішення - без ніяких вказівок із центру. А громада стане повноправним розпорядником земель, будівель, устаткування. Зібрані податки в більшості своїй залишаться на місцях». «Самопоміч» заявляла, що обстоюватиме «децентралізацію влади та податків, аби громади мали достатні повноваження, кошти та механізми відповідальності для власного розвитку». Ще далі у своїх обіцянках пішов БПП «Солідарність», який визначив децентралізацію як ціль реформ – «громади на місцях повинні отримати більше прав і коштів на реалізацію повноважень. Виконавча влада в областях належатиме не призначеним згори «губернаторам», а виконкомам, сформованим облрадами, обраними людьми». На думку, О.Свєтікова, сьогодні прийшов час відповідати політичним силам за свої обіцянки.

У своєму виступі Ігор Агібалов розповів про перебіг процесу децентралізації в Луганській області, де вже створено чотири об’єднані громади, в двох з яких вже відбулися перші вибори. Об’єднані громади прийняли бюджети, у цих населених суттєво зросло фінансування. Наступними ймовірно будуть створені об’єднанні громади у Сєвєродонецьку та Біловодську. Доповідач зупинився за змінах до законодавства щодо децентралізації, наприклад щодо зміни порядку реєстрації об’єднаних громад. Він висловив сподівання, що законодавець та Кабмін, при участі АМУ будуть і далі вдосконалювати законодавство.

Голова Попаснянської районної ради Костянтин Желдаков відзначив, що для району питання децентралізація є нагальним, враховуючі, що через війну до району долучені селища, у яких практично немає не землі, не бюджету. До того, населення селищ (Біголорівка, Волчеярівка, Мирна Долина), які згідно затвердженого плану мають увійти до об’єднаної Лисичанської громади, ставиться до цього негативно. Ці громади мають суттєві власні надходження до бюджетів і побоюються, що у випадку об’єднання громад  можуть їх втратити. В районі розглядали альтернативні варіанти створення об’єднаних громад – селищні замість міської. Желдаков вважає, що проблемою є також те, що в селищах та містах Попаснянського району не проводяться вибори.

Перший заступник міського голови Лисичанська Андрій Шальнєв вважає, що не треба поспішати зі створенням об’єднаних громад, і треба надати можливість самим громадам визначатися з конфігурацією об’єднаних громад, а не нав’язувати її. Лисичанська міська рада направила пропозиції до селищних рад щодо створення об’єднаної громади і працює з ними.

Заступник міського голови Рубіжного розповіла, що сільським радам Варварівки та Кудряшівки направлена пропозиція щодо створення робочої групи. У той же час громадськість міста Рубіжне виступає за іншу конфігурацію Рубіжанської об’єднаної громади: хоче включити до неї селище Стара Краснянка та хутір Песчаний, яке не є адміністративними одиницями, а входять до складу відповідно міста Креміна та селища Новокраснянка Кремінського району.

Голова робочої групи зі створення Сєвєродонецкої міської об’єднаної громади Любов Єфименко розповіла, що висловилися за входження до об’єднаної громади селища та сіла Борівське, Сиротино, Чабанівка, Боровеньки, Єпифанівка, Смолянинове, та відмовилася входити в цю громаду сільрада Мирної Долини. Головна проблема, яка буде при створені цієї громади – розірваність території майбутньої громади землями, що належать до адміністративної території селища Мирна Долина. На цій проблемі зауважили селищний голова Борівського Лідія Афанас’єва, селищний голова Сиротино Василь Попов, начальник земельного відділу сєвєродонецкої міськради Олександр Кас’яненко. Сільський голова Боровеньок Олена Середа висловилася, що Боровеньки хочуть увійти до складу саме Сєвєродонецької громади, проте побоюються за долю своєї мало наповненої школи.

Підводячи підсумки круглого столу, голова правління ЛОВ ВГО КВУ зазначив, що за півроку ймовірно перші міська об’єднана громада на Луганщині буде створена у Сєвєродонецьку, і це може бути методичним майданчиком для створення аналогічних громад у Лисичанську та Рубіжному. 

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України