Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


ЦВК роз’яснила, як ТВК мають складати рейтинг кандидатів у списках партій

Перед стартом виборчого процесу КВУ проводив моделювання процедури встановлення результатів голосування на місцевих виборах. Один із висновків стосувався того, що ТВК можуть маніпулювати нечіткістю Закону при складанні рейтингу кандидатів.

Так, у Законі «Про місцеві вибори» не зазначено, як саме територіальні виборчі комісії мають визначати рейтинг кандидатів в списку партії. Нагадаємо, що місце кандидата в такому списку складається на основі відсотків голосів, які він набрав на окрузі. Якщо у двох кандидатів однакові відсотки, то береться кількість голосів, поданих за них по округу. Проте, у Законі не вказано, чи до уваги беруться лише цілі частини відсотків, чи також дробові. Це потенційно сприяє виборчим маніпуляціям, оскільки одні ТВК можуть враховувати лише цілі частини відсотків, а інші також дробові. Тому КВУ звернувся до Центральної виборчої комісії із проханням надати Роз’яснення з цього питання і унеможливити неоднакове застосування Закону. 

Зрештою, 9 жовтня ЦВК надала відповідне Роз’яснення, у якому чітко зазначила, що при складанні рейтингу кандидатів ТВК мають округлювати отримані дані до десятитисячних. Наприклад, 5,2957. Задля уникнення спірних ситуацій на місцевих виборах КВУ закликає ТВК дотримуватись такого Роз’яснення.

Ознайомитись із Постановою ЦВК можна за посиланням: http://www.cvk.gov.ua/pls/acts/ShowCard?id=41507&what=0.

 
     

Аналітика

 • Президентські вибори у Франції: Макрон і Ле Пен виходять у другий тур. Чого очікувати Європі та Україні?

  За підсумками першого туру виборів у Франції, що відбулися 23 квітня, у другий тур виходять два кандидати: центрист Еммануель Макрон та представниця ультраправих Марін Ле Пен. Цей факт підтвердив вірність попередніх опитувань, але все ж містить у собі певний привід для оптимізму – французькі виборці віддають перевагу поміркованим поглядам лідера партії «Вперед!», а не шовіністичним висловлюванням лідерки «Національного фронту». 

  25-04-2017 09:10
 • Підсумки президентських виборів у Сербії

  На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським. 

  10-04-2017 18:04

Звіти КВУ

 • Фінальний звіт КВУ за результатами місцевих виборів 2015 року

  25 жовтня 2015 р. в Україні відбулись чергові місцеві вибори за новим законом про місцеві вибори. Цей закон було прийнято на виконання коаліційної угоди парламентської Коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна», сформованої за результатами позачергових виборів 26 жовтня 2014 року.

  Виборчий процес відбувався в умовах Антитерористичної операції на Сході України, коли частина населених пунктів Луганської та Донецької областей знаходяться під контролем проросійських бойовиків... 

  01-04-2016 01:10
 • Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів 26 жовтня 2015 року

  КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

  05-11-2015 10:50
Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України