Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Спостерігач КВУ про вибори в Польщі

21 жовтня у Польщі пройшли вибори до органів місцевого самоврядування. В місті Бидгощ за цими виборами спостерігав спецпредставник Комітету виборців України, активіст Черкаської ОО КВУ Артур Чемирис.

Особливістю цих виборів стало не лише політичне загострення між владною консервативною партією Право та Справедливість, що має більшість у парламенті і сформований уряд, та опозиційною Громадською платформою, пануючою на місцях. Також були і важливі процедурні зміни, зокрема в питаннях формування виборчих комісій.

На цих виборах вперше було застосовано практику використання двох дільничних комісій - одна працювала під час підготовки виборів та голосування, інша - підраховувала голоси та складала підсумкові протоколи.

Попри певні побоювання та скепсис з боку окремих місцевих політиків та експертів, в цілому така практика підтвердила свою життєздатність. До моменту голосування члени комісії підходять повні сил та енергії, а не виснажені роботою під час цілого дня голосування.

Варто зазначити, що дільниці в Польщі відкрилися о 7 ранку і перестали приймати виборців о 21-ій. Середня явка склала трохи більше 50%.

У найбільших містах Польщі впевнену перемогу вже у першому турі здобули представники опозиційних до ПіСу сил. Виключенням є Гданськ, де на жителів очікує повторне голосування.

В день виборів і в ніч підрахунку не було зафіксовано жодного серйозного порушення, що могло б поставити під сумнів результати голосування навіть у рамках окремих дільниць.

Зафіксовані спостерігачами порушення цілком характерні і для українського волевиявлення, а саме - недотримання таємниці голосування, намагання отримати бюлетень за неналежним документом, ситуативна присутність сторонніх людей на дільницях та у закритих для вільного доступу приміщеннях.

Попри певні технічні нововведення хід голосування та робота комісій у Польщі також багато в чому нагадує українські вибори. Тут також подекуди присутній певний "організаційний бардак", підсвідомо знайомий спостерігачам за українськими виборами. Це і відсутність кабінок, і непристосовані приміщення, і скриньки, які розвалюються, і погано підготовлені члени виборчих комісій.

Підсумуваючи, варто зазначити, що, відповідно до виборчого законодавства, участь у цих виборах могли взяти не лише громадяни Польщі, а і інші жителі країн Європейського Союзу, що проживають у польських містах і завчасно подали заяви для включення себе до місцевого реєстру виборців. Зі слів місцевих спостерігачів, кількість таких виборців не значна і мало вплинула на результат голосування але, скажімо, участь у виборчому процесі українців могла б суттєво зміни електоральне поле.

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України