Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Результати парламентських виборів у Чехії

Перемогу здобув Правоцентристський політичний рух АNO («Акція незадоволених громадян», або з чеської «Так»), отримавши 29,64% голосів виборців Його лідер, екс-міністр фінансів Андрій Бабіш, є найбагатшою людиною Чехії зі статками у $4,1 млрд.

Друге місце за кількістю голосів у  правої Громадянсько-демократичної партії. Третє і четверте місця дісталися новим опозиційним партіям – ліберальній Чеській піратській партії та партії «Свобода і пряма демократія» (SPD).

Піратська партія, яка вперше набрала таку кількість голосів (більше 10% порівняно з 0,8% на минулих виборах), контрастує із найбільш радикальною антиміграційною, антимусульманською, антисемітською партією «Свобода і пряма демократія» (SPD).

 

Виборчі дільниці працювали майже два дні: 20 і 21 жовтня до 14:00, аби усі бажаючі змогли здійснити волевиявлення. Але навіть після закриття дільниць виборчі комісії, у відповідності до закону, давали право проголосувати громадянам, які вже потрапили на дільницю чи перебувають біля неї. За інформацією видання, цьогоріч чехи голосували значно активніше, ніж на виборах чотири роки тому.

Це найскандальніші вибори за всю новітню історію країни. Протягом останніх місяців оприлюднено масу компромату на Бабіша. Наприклад, телефонні розмови, де він, будучи міністром, наказує податківцям "уложити" бізнес свого конкурента.

А минулого тижня, коли до виборів залишалося менш ніж 10 днів, на екс-міністра  вперше завели кримінальну справу. А разом - на його сина та доньку. Їх звинуватили у незаконному отриманні гранту ЄС на суму 2 млн євро, які формально мали піти на розвиток малого бізнесу. Та навіть це не зашкодило популярності лідера чеських перегонів.

Як повідомляє "Європейська правда" , найнебезпечніший сценарій утворення коаліції (як  для ЄС, так і для України): ANO утворює коаліцію з комуністами (які досі перебували виключно в опозиці) та праворадикальною SPD. SPD та її лідер Томіо Окамура не приховують бажання зняти санкції із РФ та фактично не заперечують російського фінансування. Андрій Бабіш досі старанно уникав розмов про міжнародну політику. Єдине, що відомо – він проти прийому мігрантів (як і переважна більшість чехів). Щодо російського питання у партійній програмі є лише обтічна згадка – партія вітає можливість відновлення добрих відносин із Росією, але одночасно прагне виконання РФ  своїх міжнародних зобов’язань.

Відсутність власного зовнішньополітичного курсу – чудова можливість для "молодших партнерів" взяти цю ділянку на себе. І саме тому так багато залежить, хто стане увійде у коаліцію із ANO та на яких умовах.

Ще один "фактор ризику" - компанія Бабіша Agrofert контролює до половини харчової промисловості Чехії. Звичайно, що вона страждає від російських контрсанкцій. Тож бізнесмен Бабіш цілком може вплинути на прем’єра Бабіша...

 

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України