Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Рейтингування кандидатів у списках партій може стати полем для маніпуляцій

Із прийняттям Закону «Про місцеві вибори» територіальні виборчі комісії по-новому встановлюватимуть результати голосування. Комітет виборців України змоделював, як буде проходити цей процес і які проблеми варто очікувати. У якості даних для моделювання було взято результати виборів до Київради 2014 року.

Відповідно до нового Закону, місцеві організації партій, що подалали 5-ти% бар’єр отримують певну кількість депутатських мандатів. Чи отримає кандидат цей мандат залежить від його місця у виборчому списку партії. Рейтинг кандидатів в списку складається на основі відсотків голосів, які вони набрали на округах. Якщо відсотки однакові, то береться кількість голосів, поданих за кандидата по округу. Проте, у Законі не вказано, чи до уваги беруться лише цілі частини відсотків, чи також дробові.

Як показало моделювання КВУ від цього залежатиме, які саме кандидати отримають мандати. У трьох різних випадках складання списку кандидатів (за цілими, цілими та десятими, цілими і сотими), обраними ставали різні особи. Така ситуація створює передумови для маніпуляцій з боку членів ТВК, які можуть упереджено рахувати голоси. Не виключено, що одні комісії врахують лише цілі частини відсотків при складанні виборчого списку партії, а інші також дробові. Формально ТВК діятимуть в рамках Закону, проте це може поставити під сумнів результати виборів і призвести до скарг з боку кандидатів.

Саме тому Верховній Раді варто внести зміни до Закону «Про місцеві вибори», в яких чітко зазначити, за яким принципом проходить складання виборчого списку партії при встановленні результатів виборів.

 
     

Аналітика

 • Президентські вибори у Франції: Макрон і Ле Пен виходять у другий тур. Чого очікувати Європі та Україні?

  За підсумками першого туру виборів у Франції, що відбулися 23 квітня, у другий тур виходять два кандидати: центрист Еммануель Макрон та представниця ультраправих Марін Ле Пен. Цей факт підтвердив вірність попередніх опитувань, але все ж містить у собі певний привід для оптимізму – французькі виборці віддають перевагу поміркованим поглядам лідера партії «Вперед!», а не шовіністичним висловлюванням лідерки «Національного фронту». 

  25-04-2017 09:10
 • Підсумки президентських виборів у Сербії

  На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським. 

  10-04-2017 18:04

Звіти КВУ

 • Фінальний звіт КВУ за результатами місцевих виборів 2015 року

  25 жовтня 2015 р. в Україні відбулись чергові місцеві вибори за новим законом про місцеві вибори. Цей закон було прийнято на виконання коаліційної угоди парламентської Коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна», сформованої за результатами позачергових виборів 26 жовтня 2014 року.

  Виборчий процес відбувався в умовах Антитерористичної операції на Сході України, коли частина населених пунктів Луганської та Донецької областей знаходяться під контролем проросійських бойовиків... 

  01-04-2016 01:10
 • Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів 26 жовтня 2015 року

  КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

  05-11-2015 10:50
Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України