Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


П’ЯТЬ РОКІВ ВИПОВНИЛОСЯ ДЕРЖАВНОМУ РЕЄСТРУ ВИБОРЦІВ – ОДНІЙ ІЗ НАЙТОЧНІШИХ СИСТЕМ ОБЛІКУ ВИБОРЦІВ У СВІТІ

Нещодавно виповнилося п’ять років від введення у постійну (промислову) експлуатацію автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Державний реєстр виборців». Реєстр, створений Центральною виборчою комісією, забезпечує державний облік громадян, які мають право голосу відповідно до Конституції України. З технічної точки зору ця система призначена для зберігання, обробки ідентифікаційних та службових персональних даних виборців, а також персональних даних, які визначають місце та умови їх голосування, та користування цими відомостями.

Основними завданнями Державного реєстру виборців є ведення персоніфікованого обліку виборців та складання списків виборців для проведення як загальнонаціональних, так і місцевих виборів та референдумів. Для реалізації зазначеного, в Державному реєстрі виборців вибудувана чітка вертикаль його структурних підрозділів, а саме розпорядник Державного реєстру виборців, відділи ведення Реєстру та регіональні органи адміністрування ДРВ.

Звісно, що основний тягар практичної роботи покладений на місцеві органи ведення, кількість яких на сьогодні становить 756 відділів (розрахункова кількість – 758). Про дійсно титанічну працю фахівців ДРВ красномовно говорить деяка статистика.

Так, відділи ведення співпрацюють з 10 393 суб’єктами подання відомостей. Щомісяця від них подається близько 6 300 відомостей періодичного поновлення, які містять понад 300 000 записів. Серед тих, з ким Реєстр співпрацює в цьому напрямі найактивніше, безумовно, є Державна міграційна служба України (від неї надходить 56% відомостей). Своєю чергою, 16 % необхідних даних відділи ведення отримують від органів реєстрації актів цивільного стану. Решту відомостей подають Міністерство оборони України, Державна пенітенціарна служба України, Міністерство охорони здоров’я, районні, міські, міськрайонні суди, центри обліку бездомних громадян, закордонні дипломатичні установи України тощо. Переконливим з огляду на обсяги виконаної роботи виглядає і той факт, що за п’ять років існування відділи ведення опрацювали 37 973 369 записів у 1 871 116 відомостях.

Слід також відзначити й те, що до відділів ведення за час їх існування звернулося 1 499 138 виборців із заявами щодо включення до Державного реєстру виборців, зміни ідентифікаційних даних, виборчої адреси, тимчасової зміни місця голосування. При цьому було внесено зміни до більш ніж 19 мільйонів записів Реєстру. Окрім того, внесено 295 255 змін виборчої адреси та місця народження у записах про виборців, що відбулися у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України.

Ще одним важливим досягненням Державного реєстру виборців стало утворення довідника виборчих дільниць на постійній основі, який чітко підтримується в актуальному стані. Для цього фахівцям Реєстру доводиться час від часу вносити корективи у зв’язку зі змінами меж та адрес постійних виборчих дільниць. Так, зазначені зміни відбулися в 80 % з 33 548 таких дільниць.

Має Реєстр і власний інформаційний ресурс в мережі Інтернет. З серпня 2011 року, коли з’явився веб-сайт Реєстру, його відвідали 1 069 274 осіб, в тому числі із США, Німеччини, Італії, Великої Британії, Іспанії, Польщі, Франції, Чехії, Норвегії, Нідерландів та інших зарубіжних країн.

Окремо необхідно відзначити створений на веб-сайті ДРВ програмний ресурс "Особистий кабінет виборця", за допомогою якого у виборців з’явилась можливість перевірити свої дані в Реєстрі. За час його існування (з травня 2013 року) було сформовано 124 472 запити про наявність запису у базі даних Реєстру. За той самий період до відділів ведення звернулося близько 101 073 виборців із заявами щодо включення, зміни ідентифікаційних даних та зміни виборчої адреси. Завдяки перевіркам, які здійснювали відділи ведення щодо запитів, сформованих в "Особистому кабінеті виборця", було включено близько 7 500 записів про виборців, які раніше не були включені до Реєстру.

Як зазначалося вище, до основних завдань ДРВ входить також складання списків виборців. Відтак, за п’ять років було виготовлено 171 064 списків виборців на 4 688 виборчих процесів. А саме – на вибори Президента України 2010 року, чергові місцеві вибори 2010 року, повторні та проміжні місцеві вибори 2009 – 2014 років, вибори народних депутатів України 2012 року, проміжні (в ОВО № 224) та повторні (в п’яти ОВО) вибори народних депутатів України 2013 року, позачергові вибори Президента України 2014 року.

Не випадково Голова Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський під час нещодавньої зустрічі з Координатором проектів ОБСЄ в Україні послом Вайдотасом Вербою відзначив, що завдяки технічній допомозі ОБСЄ Центральна виборча комісія створила одну із найточніших систем обліку виборців у світі. "Сьогодні достовірність даних Реєстру складає понад 99,9 відсотка, а його надійність не викликає жодних сумнівів ні в ЦВК, ні в суб’єктів виборчого процесу", – підкреслив Михайло Охендовський.

Відділ взаємодії із ЗМІ

Секретаріату Комісії

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України