Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Президентські вибори у Сенегалі

Сенегал є однією із зразкових африканських демократій. За історію незалежного розвитку країни в ній були відсутні випадки передачі влади у спосіб, що суперечив би конституції республіки. 24 лютого ц.р. в країні відбулися 11-ті президентські вибори, право голосу на яких мали 6,37 млн. сенегальців, які живуть в країні та за її межами (серед діаспори правом голосу наділені 309500 виборців). На території Сенегалу були утворені 15400 виборчих дільниць. День голосування пройшов без проблем. Як зазначив президент Сенегальської виборчої комісії (CENA) Дауда Ндір за наявними даними вибори пройшли "в добрих умовах, мирно та тихо".

У виборчому бюлетені були наявні п’ять кандидатур (найменша кількість з 1988 р.), в тому числі діючий президент Меккі Саль, який висунув свою кандидатуру на другий термін. Найстаршому претенденту на посаду Мадіке Ніангу – 65 років, а наймолодшому – Усману Сонко – 44 роки. За бортом перегонів лишився син колишнього президента країни Абдулая Вада – Карім, який мав доволі високі шанси на перемогу. Проте його звинувачують у корупційних маніпуляціях з державними коштами та не допустили до балотування. Діючий голова Сенегалу Меккі Саль (57 років) за даними соціологічних досліджень має найвищі шанси на перемогу, і за нього готові були віддати свої голоси 45% виборців (опитування за листопад 2018 року, Senegalese data company). Високий рейтинг Саля пояснюється тим фактом, що він зміг реалізувати політику стабільного економічного зростання. В 2018 р. зростання ВВП країни склало 6%, і є одним з найвищих показників в Африці. Саль стимулює інвестиції у великі інфраструктурні проекти, зокрема у будівництво залізниць в рамках Плану розвитку Сенегалу. Також він обіцяє провести реформи з поліпшення доступу сенегальців до медичних послуг та освіти. В той же час населення країни лишається доволі незаможним: середній місячний прибуток на людину складає 200$, й до того ж значна кількість сенегальців не мають доступу до якісної питної води та електрики.

Відносно 4 опонентів Саля, до їх числа належать: колишній голова уряду Ідрісса Сек (2002-2004), екс-голова МЗС Мадіке Ніанг (2009-2012), депутат партії PUR та директор Університету Сахелю Ісса Саль й податковий інспектор Усман Сонко. При цьому Ідрісса Сек балотується вже втретє, і має рейтинг підтримки на рівні 16%. Дещо сильніші позиції у Усмана Сонко, який спирається на молодь та агітує до змін в середині країни.

Що характерно усі учасники президентської кампанії закликали своїх прибічників діяти виключно в рамках правового поля за будь-якого підсумку виборів. Кидаючи бюлетень до скриньки, Сонко закликав своїх виборців дотримуватися цивілізованої поведінки та сказав: «Найбільш цінний ресурс, що існує в нашій країні – це мир!». У свою чергу діючий президент М.Саль відзначив: «Наша країна – це те, що нас усіх об’єднує, і ми хочемо лідера, який би працював заради неї, заради нашого Сенегалу». Обидва лідера перегонів демонструють зрілість політичних поглядів, тому не має сумнівів, що хто б не переміг – Сенегал залишиться на шляху демократичного поступу та прогресу. І саме це і є найголовнішим для народу, який прагне зростати та поліпшувати своє життя.

Деталі  на сторінці О.Мішина

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України