Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Представники ВГО КВУ беруть участь у місії спостереження за парламентськими виборами у Вірменії

Парламентські вибори у Вірменії проходять 2 квітня, і, згідно змінам, внесеним до Конституції і ухваленим на референдумі 6 грудня 2015 року, вперше вибори пройдуть виключно на пропорційній основі. Вперше загальна кількість місць у парламенті плаваюча (за німецьким зразком) і може коливатись від 101 до 190 місць і більшість становитиме 60% від загальної кількості місць у парламенті. Також ухвалені зміни до Конституції передбачають, що президентські вибори у Вірменії вперше відбудуться не на основі всенародного голосування, а через голосування Національних зборів (парламенту) строком на 7 років. Кандидат у президенти висувається як мінімум четвертою частиною парламенту. Обраним у першому турі вважається той кандидат, який набере як мінімум три чверті голосів Національних зборів.

Загалом у виборах 2017 року беруть участь дев’ять партій: правляча Республіканська партія Вірменії  Сержа Саргсяна, альянс «Царукян», альянс «Конгрес- НПВ», Вірменське відродження, Дашнакцутюн, альянс «Оганян -Раффі- Оскарян», Вільні Демократи, альянс «Вихід» та Комуністична партія. Для того щоб потрапити у парламент, позаблоковим партіям необхідно подолати бар’єр у 5%, а альянсам – 7-відсотковий бар’єр. Поріг явки виборців відсутній.

Виходячи з соцопитувань, найбільший відсоток підтримки матиме Республіканська партія Саргсяна, але задля таких результатів задіяні усі можливі механізми у вигляді досить вагомого адміністративного ресурсу, що складається з 50-тисячнох армії, 9-тисячної поліції, 50-тисячного представництва представників соціальної сфери – вчителів та медиків. Згідно закону, сам Саргсян не може йти на третій термін, але усі ці зловживання свідчать про те, що дійсний президент намагатиметься так чи інакше втримати владу. Всього під час парламентських виборів діятиме 2009 дільниць, 28 000 спостерігачів – як від політичних партій, так і від ручних НГО, громадська коаліція висуває 4000, що  покриє 1800 дільниць (майже 90% від їх загальної кількості).

Вцілому, представники правлячої партії і її лідер дають позитивний прогноз щодо проведення спокійних виборів без провокацій, але дестабілізуючими факторами лишається невдоволення представників вірменського політикуму тиском Саргсяна через адмінресурс та фактор Нагірного Карабаху. Альянс «Оганян  - Раффі – Оскарян» надав Центрвиборчкому докази  тиску адмінресурсом на результат виборів, тим самим заробивши додаткові шанси все ж пройти в парламент, бо це буде вигідно владній партії з точки зору іміджевої складової: створення ілюзії відсутності політичного тиску на опонентів.

Також все ще залишається загроза загострення ситуації у Нагірному Карабасі, де рівно рік тому розпочалась так звана чотириденна війна, приводом до якої послужило вбивство вірменського військового. 31 березня Саргсян заявив: «2 квітня ми запалимо ладан над могилами наших військових, що загинули, відбиваючи напад Азербайджану». Ця заява демонструє, що зовнішньополітичний фактор лишається надважливим для вірменських виборців і на ці вибори покладаються величезні надії щодо врегулювання конфлікту у Нагірному Карабасі, попередні спроби вирішення якого характеризувались всебічною політичною безвідповідальністю сторін. Формула врегулювання конфлікту від ЄС та ООН є контраверсійною: у документах ООН є згадування прихильності територіальної цілісності Азербайджану, але це є цілком неприйнятною ситуацією для Вірменії, тому що навіть плюс, на якому наголошували представники євроспільноти, у вигляді стабільного припинення вогню опинився під великим питанням 2 квітня 2016 року та вчергове підтвердили нежиттєздатність Бішкекського протоколу та неможливість гарантувати безпеку на цих територіях силами РФ. Але Вірменія все ще виступає за сценарій врегулювання Карабаського конфлікту шляхом розміщення російського миротворчого контингенту по периметру лінії розмежування.

На цьому тлі цікавим видається різка відмова Вірменії від угоди з ЄС у вересні 2013 року,  що нагадує ситуацію в Україні кінця 2013 року. Представниками ВГО КВУ у складі місії спостереження, організованій EPDE, зафіксовані черги на виборчі дільниці у зв’язку зі складною процедурою сканування паспортів і відбитків пальців, а також через складність самої процедури голосування: з 9 бюлетенів треба обрати один та покласти у конверт для голосування. Також спостерігачами було помічено спроби тиску на виборців від молодиків спортивної зовнішності, які є представниками партій, що мають найбільшу кількість голосів.

Ці вибори є першими виборами у Вірменії, що відбуваються за відкритими списками, і ця ситуація має стати предметом серйозного аналізу для України.

Представники ВГО КВУ продовжують слідкувати за перебігом подій у Вірменії.  

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України