Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Підсумки президентських виборів у Сербії

На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським.

Якщо подивитись на минуле прем’єр-міністра уважніше, можна побачити немало цікавого: успішні спроби здаватись націоналістом на позиції генерального секретаря Сербської радикальної партії протягом 14 років, а до цього – досить прибутковий пост директора бізнес-центру «Пінкі» в одному з найкримінальніших районів Белграду – Земуні. Це призначення пов’язували з перемогою Сербської радикальної партії на місцевих виборах у Земуні у 1996 році. Згідно версії одного зі свідків у «справі земунського клану» - справі щодо вбивства прем’єра-демократа Зорана Джинджича  в 2003 році, Деяна Міленковича, Джинджича было вбито, щоби відкрити шлях до влади засновнику Сербської радикальної партії Воіславу Шешелю, який вже оточував себе вірними партійцями. Все це спростовує розповсюджені сьогодні спроби інтерпретувати невисування Томіслава Ніколіча від правлячої партії  як бажання поліпшити її імідж, запропонувавши «компромісного» кадидата. Як за прем’єром, так і за президентом тягнеться шлейф їх сумнівного минулого, у якому була не лише підтримка великосербських ідей, а й зв’язки з криміналом.

 

Вучич грає особливу роль у сербській політиці після невдалої спроби державного перевороту у Чорногорії восени 2016 року, коли саме він виступив з заявою про факт затримання сербськими правоохоронними органами зловмисників, що планували замах на Міло Джукановича.  За його словами, злочинці діяли  в координації з іноземцями, за попередньою інформацією – громадянами РФ, що знайшло підтвердження у матеріалах розслідування. Це був чіткий та зрозумілий сигнал для ЄС, що демонструє прихильність сербських владних еліт закону, а не російським капіталам.

 

Але сербська зовнішньополітична доктрина протягом довгих років являє собою баланс між Європою та Росією, тому Вучич веде перемовини з РФ про передачу Белграду шести винищувачів МіГ-29 та іншого озброєння, намагаючись обіцянкою укріплення дружби між «братніми слов’янськими народами» виторгувати військову техніку, яка повинна стати стримувальним фактором у Косовському питанні. Переслідуючи власні меркантильні цілі, Москва заявляє, що підтримає відновлення «територіальної цілісності Сербії», що додає вагомості кандидатурі Вучича. Косовське питання поставало перед цими виборами як ніколи гостро. І в даному випадку не можна забувати, що під час відправки так званого «потягу дружби» з Белграду до Приштини, саме Вучич наказав зупинити потяг на прикордонній станції Рашка, чим утримав ситуацію в рамках дипломатичної конфронтації, не допустивши невідворотного кровопролиття.  Може здатися, що прем’єр балансує на межі, вигідно відрізняючись від четника Ніколіча, який погрожував взяти в руки зброю, якщо під час «операції по відновленню залізничного сполучення між Белградом та Приштиною» постраждає хоч один серб.

 

Але ця межа стає неочевидною для самих сербів: проєвропейський екс-президент Борис Тадіч, за правління якого Чорногорія мирно залишила склад Малої Югославії (держави Сербії і Чорногорії) у 2006 році, заявив, що ніколи ще тиск на ЗМІ під час виборів не був настільки помітним. І дійсно: агітація за представника Сербської прогресивної партії перейшла усі кордони розумного – перші шпальти газет виходили оформленими у кольорах партії, а заголовки транслювали такі знайомі українцям слогани «якщо не Вучич, то хто?».  Найстрашніше, що це питання дійсно зависло у повітрі: на посаду президента балотувався сербський комік Лука Максимович, відомий під псевдонімом Прелетачевич-Бєлі, що обіцяв …вирити у Сербії море та "пообіцяти все те саме, що політики обіцяють перед виборами". Здавалося б, у такого кандидата немає шансів, але він впевнено займає третю сходинку. Це дуже тривожний сигнал, що демонструє втому сербської спільноти від постійних спроб втримати баланс при повній несамостійності як у зовнішньополітичній лінії, так і у питаннях внутрішньої політики. І комбінація всіх цих факторів свідчить про те, що рано чи пізно баланс між РФ і ЄС втримати не вдасться.

Джерело: Апостроф

https://apostrophe.ua/article/world/europe/2017-04-04/vyiboryi-v-serbii-mejdu-russkimi-istrebitelyami-i-podderjkoy-es/11463

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України