Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Одеса передвиборча: чи очолить Саакашвілі список «УДАРУ-Солідарності»?

Серед десятків фестивалів, якими пістрявіє Одеса, приваблюючи туристів, головним цього року може стати жовтневий "фестиваль популізму", як афористично окреслив визначальну рису передвиборчої кампанії, що стартувала, один з політологів.

Першими гучно салютували про мужнє відстоювання інтересів виборців Бессарабії активісти нової політсили "Наш край" на чолі з Антоном Кіссе, що "засвітився" на телеекранах місцевих мешканців під час ремонту однієї з невеличких ділянок автодороги. Вражаючу телекартинку за участю іншого народного депутата - дніпродзержинця Віталія Купрія - виборці отримали з недавньої презентації в Одесі партії "УКРОП", серед топ-активістів якої виявився екс-голова ОДА Ігор Палиця та співкоординатори в Одеській області Олександр Радіонов і Денис Тітовський. У супрязі з "Правим сектором" нова політсила претендує, як було оголошено на зустрічі з журналістами, "набрати у жовтні не менше 15 відсотків голосів виборців".

Ще більший шматок електорального торта планує відкраяти місцева "Батьківщина", лідер якої Григорій Гріншпун чимраз наполегливіше нагадує виборцям, що партія всіляко підтримує бійців АТО і невтомно добивається спорудження в Одесі пам'ятника Героям Небесної Сотні. Хоч сам Гріншпун, згадують євромайданівці, не мозолив очі одеситам активною участю у протестних акціях півторарічної давнини...

Наразі активісти деяких партій, не виходячи з лав коаліційних сил, розгорнули галасливу передвиборчу кампанію, демонструючи позиції, близькі до політичних опонентів партій та організацій Майдану, щодо тарифів на енергоресурси і темпів реформ. Що це - традиційні прояви політичної мімікрії у конкуренції за голоси виборців, у чому їх підозрюють представники найбільш впливових сил правлячої коаліції, чи принципове відстоювання програмних партійних засад? Поки що політичні аналітики уникають однозначних оцінок.

Тим часом, депутатська група "За європейську Одесу" в Одеській міськраді, очолювана членом партії "Блоку Петра Порошенка "Солідарність" Віктором Наумчаком, вирішила відреагувати на дивну поведінку учасників коаліції проведенням своєрідного тесту на "патріотизм" народних обранців на старті передвиборчої кампанії. До порядку денного найближчої сесії міськради внесено питання про визнання Росії країною-агресором.

Як зазначив Наумчак в інтерв'ю Укрінформу, "голосування за проект рішення про підтримку депутатами Звернення Верховної Ради України до міжнародних організацій, законодавчих органів країн світу про визнання Російської Федерації країною-агресором ще раз акцентує увагу міжнародного співтовариства на фактах агресії проти України з боку Росії, в тому числі жахливих злочинах, які вчиняють бойовики так званих "Донецької і Луганської народних республік" на території українського Донбасу". І водночас дасть змогу виборцям пересвідчитись, "хто є хто" в Одеській міськраді".

Істотний вплив на перебіг виборчої кампанії, як припускає одеський експерт Ярослав Католик, може також справити згода голови Одеської облдержадміністрації Міхеїла Саакашвілі очолити  список кандидатів до облради від об'єднаної партії «УДАР-Солідарність», що буде вирішуватися 27 серпня на спільному з'їзді партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» і «УДАР» Віталія Кличка. Адже кредит довіри одеситів до Саакашвілі найвищий серед політиків, оскільки він має реформаторський досвід, міжнародні зв'язки і спроможний вирішити ряд нагальних проблем, в тому числі залучення інвестицій до регіону. Крім того, наявність прізвища голови ОДА в обласному списку об'єднаної партії «УДАР-Солідарність», як свідчать оприлюднені результати недавнього соцопитування одеситів , аж ніяк не зайва розкіш. Оскільки передвиборчі рейтинги обласних організацій "Блоку Петра Порошенка" і "Опозиційного блоку" істотно відрізняються від результатів загальнонаціональних опитувань. Якщо в цілому по країні, за даними дослідження Київського міжнародного інституту соціології, у липні 14% виборців проголосували б за партію ВО «Батьківщина», 12,2% - за «Блок Петра Порошенка», 6,7% - за «Самопоміч» і лише 4,1% - за партію «Опозиційний блок», то заміри соціологами електоральних симпатій одеситів показали інакші, іноді діаметрально протилежні результати. Згідно з дослідженнями Південноукраїнського центру етнічних і політичних досліджень "Лад", оприлюдненими паралельно з соціологами КМІС, лише 10,4% виборців "морської столиці" України готові віддати голоси за представників "Блоку Петра Порошенка", натомість за кандидатів "Опозиційного блоку" - 18,3%, Радикальної партії - 8,5%, ВО "Батьківщина" - 7,2% й "Самопомочі" - 4,8% опитаних респондентів.

З-поміж політиків беззаперечним лідером одесити вважають Саакашвілі (понад 34% довіри), нижче у списку з великим відривом - Олексій Гончаренко, Сергій Ківалов, Едуард Гурвіц, Геннадій Труханов та інші. У разі балотування кандидатами на посаду мера Одеси теж найбільше голосів виборців спроможні набрати нинішній та колишній міські голови Труханов і Гурвіц та нардеп Ківалов, запевняє керівник центру "Лад" Геннадій Чижов, посилаючись на результати дослідження, під час якого опитано за простою вибіркою 800 респондентів, старших 18 років при похибці репрезентативності не більше 3,46%. 

Коментуючи на прохання Укрінформу ситуацію, що склалася на Одещині на старті виборчої кампанії, політичний аналітик Ярослав Католик висловив припущення, що певне падіння рейтингу партій правлячої коаліції на Одещині зумовлене зростаючим "нетерпінням людей: коли вже, нарешті, побачимо перші результати реформ? Передусім викликає невдоволення діяльність центральних органів влади, які, на жаль, іноді торпедують реалізацію обіцяних змін. Оцінювати роботу керівництва Одеської ОДА на чолі з Саакашвілі поки зарано, хоч уже можна констатувати, що більшість людей схвалює небажання голови ОДА "об'єднуватися" з будь-ким із "впливових бізнесменів чи політиків". Позитивну оцінку здобули й перші реформаторські кроки Саакашвілі, в тому числі скорочення непомірно роздутого штату чиновників ОДА. Однак істотних проривів у боротьбі з корумпованою системою поки не сталося. З огляду на це чимало "правоохоронців", яких належало звільнити, просто вичікують, спостерігаючи за діями Саакашвілі та Лорткіпанідзе і намагаючись "знайти кінці" для продовження служби".

Водночас можна спрогнозувати зміну політичних декорацій після місцевих виборів, що наближаються, якщо Саакашвілі вирішить прямо чи опосередковано підтримати когось із найбільш впливових одеських політиків, вважає експерт. "Найвірогідніше, що в такому разі активізуються його вороги, від яких дістанеться й самому Саакашвілі. Крім того, може змінитися ставлення з боку представників патріотичної громадськості, які працюють волонтерами у його команді. Вірогідна як подальша плідна взаємодія, так і втрата довіри з боку його надійних союзників, що рік тому стало початком кінця кар'єри екс-очільника ОДА Ігоря Палиці. Усе залежить від того, на кого Саакашвілі зробить ставку", - акцентував експерт.

Більш скептично окреслив в інтерв'ю Укрінформу очікувані результати виборчих перегонів політичний аналітик і публіцист Олександр Коваленко, відомий десяткам тисяч користувачів Facebооk під ніком "Злий одесит": "Якщо хтось і має ілюзії щодо ймовірного дива на осінніх виборах в Одесі, то це точно не я. Річ у тім, що, як це сумно не звучало б, на одеському манежі все ті ж, - і будь-яких якісних змін не буде. Беззаперечними лідерами перегонів стануть Геннадій Труханов та Едуард Гурвіц. Якщо ж хтось ще має сумніви щодо участі останнього у виборах, то він глибоко помиляється. При цьому пальма першості, на жаль, як і раніше, у нинішнього мера Південної Пальміри".

"Здавалося б, як у такому місті, як Одеса, що вступила в сутичку з проявами радикального сепаратизму однією з перших, може опинитися в лідерах передвиборної гонки людина, яка не викликає довіри у патріотичної частини мешканців?" - акцентував український топ-блогер. Втім, констатував, що "після Революції Гідності по Україні пройшла хвиля політичної мімікрії, і Одеса не стала винятком. Одним з найбільш яскравих представників перефарбованого політичного бомонду був Олексій Гончаренко, який вміло і вчасно змінив світогляд - після багаторічної агресивної русофілії. Коли ж у місті сталася трагедія 2-го травня, і Одеса стала справжньою "гарячою точкою" тоді ще уповільненої АТО, ті політичні сили, що залишалися при владі під прапорами «ПР», остаточно переконалися, що приходу «русского мира» не варто очікувати. Тому необхідно виживати у новому форматі показного патріотизму. І проросійська частина населення просто пішла в тінь. Одеський сепаратизм у нинішньому вигляді має виключно латентний характер, що показали минулорічні мерські вибори, коли абсолютно несподівано переміг Геннадій Труханов.  Переміг завдяки організованому походу на виборчі дільниці свого електорату і розхлябаності патріотичних сил".

По суті, "електорат Труханова - це екс-фанати «Партії регіонів». З тими ж поглядами й переконаннями, які прагнуть дожити свої останні дні в жалюгідній подобі СРСР 2.0, але аж ніяк не у вільній і незалежній Україні. І це реальна сила на виборах, що дісталася нинішньому меру в спадщину. У принципі, якщо простежити особливості передвиборної гонки, яка, можна сказати, вже стартувала, то в ній проглядаються стиль і посил, що супроводжують появу на екранах Труханова, призначені саме для тієї аудиторії (за віком, менталітетом, ступенем сприйняття)", - зауважив топ-блогер Живого журналу "Злий одесит".

У міжпартійній сутичці Коваленко вбачає "головну баталію між «Опозиційним блоком» і партією «Наш край». Трійку замкне «Блок Петра Порошенка». Якщо чинний глава ОДА Міхеїл Саакашвілі вирішить очолити партійний список «БПП», це, безумовно, додасть очок партії. І тоді, ймовірно, головна сутичка відбудеться між двома «блоками», а «Наш край» буде замикаючим у трійці лідерів".

"Єдине, про що можна говорити з упевненістю, - вважає топ-блогер, - вибори в Одесі пройдуть без гречаних скандалів. Такої феєрії, яка була у Чернігові, в Одесі не повториться. Україна не побачить над Дюком зірку, схожу на повелителя гречки Корбана. Впевненість у цьому вселяє той факт, що дане питання буде ретельно відстежуватися на рівні голови ОДА, і саме страх перед Саакашвілі завадить проведенню широкомасштабних підкупів населення. Та й досвід Чернігова показав, що зараз це малоефективно. Незважаючи на ажіотаж, результат для партії «УКРОП» виявився більш ніж плачевний".

Не вбачає підстав для очікування істотних змін на краще у результаті виборів до місцевих рад Одещини й голова обласного осередку Комітету виборців України Анатолій Бойко. Скроєні за далеко не найкращими законодавчими лекалами умови виборчих перегонів, на думку експерта, "більш сприяють відтворенню попереднього складу місцевих рад, аніж формуванню депутатських фракцій за рахунок висунення та обрання молодих і перспективних політиків, становленню яких сприяла участь у подіях Майдану та відстоювання європейських цінностей. А з другого боку, чимало впливових одеситів, які набули статки за правління "біло-голубих", невдоволені владою через втрату привілейованого становища або через загрозу його втрати. Тому стараються домовитись із теперішніми можновладцями, і декому, за інсайдерською інформацією, це навіть вдається.

У свою чергу, представники патріотичних кіл невдоволені половинчастим характером і надто повільними темпами реформ. Так виходить, що вдосталь претензій до чинної влади, особливо до діяльності центральних відомств, накопичилося як у противників, так і в її прибічників. Інше питання, чи поділяє їх невдоволення більшість потенційних виборців. Тому екс-"регіонали", які прагнуть реваншу, зараз ведуть системну діяльність, спрямовану на підігрівання таких настроїв за допомогою підконтрольних ЗМІ, зосереджуючи увагу на запровадженні нових тарифів, незадовільному стані доріг, курсі національної валюти тощо. На жаль, практично не спостерігаємо протидії пропагандистським акціям "Опозиційного блоку" з боку активістів партій "Блок Петра Порошенка "Солідарність", "Народний фронт", "Самопоміч" та інших, за винятком виступів голови облради Михайла Шмушковича та нардепа Олексія Гончаренка.

За даними експерта, "найчисельніші фракції в оновлених місцевих радах Одещини мають реальні шанси створити представники від "Блоку Петра Порошенка "Солідарність", "Опозиційного блоку", партій "Наш край" та "Батьківщина". Гіршими виглядають перспективи кандидатів від партії "Відродження", хоча за новим політичним проектом проглядаються фігури таких політиків-мільйонерів, як Леонід Клімов, Олександр Пресман, Віталій Барвіненко та інші. На межі проходження виборчого бар'єру опинилися партії "УКРОП", "Самопоміч" та "Народний фронт". "УКРОП" - через недостатню упізнаваність нового політпроекту, а дві партії урядової коаліції - через незадовільну співпрацю з одеськими виборцями".

До Одеської міськради, за прогнозом Бойка, увійдуть представники "Блоку Петра Порошенка" та "Опозиційного блоку", а також партії "Довіряй ділам", очолюваної секретарем міськради Олегом Бриндаком. Чи вдасться подолати прохідний бар'єр кандидатам від "Батьківщини", "Народного фронту" і "Самопомочі", значною мірою залежатиме від активної передвиборчої кампанії їхніх виборчих штабів. Головними конкурентами за посаду мера Одеси, як і торік, будуть Геннадій Труханов і Едуард Гурвіц. Хоч можлива участь у виборчій компанії за мерське крісло також представника Української морської партії Валерія Матковського або заїжджого політика-важковаговика. Однак практика минулих виборів свідчить, що шанси на перемогу таких кандидатів примарні. Звісно, це не стосується Саакашвілі, який міг би вже в першому турі подолати конкурентів і стати мером. Однак, у нього явно відсутня мотивація для такого балотування.

"Більше того, навіть надання згоди на внесення свого прізвища до обласного списку президентської партії може виявитися для Саакашвілі "гамлетівським" питанням", - резюмував експерт.

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України