Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


На Рівненщині ділилися першим досвідом і практичними результатами децентралізації

24 грудня в містах Дубному та Здолбунові відбулися круглі столи на тему «Децентралізація – базова реформа взаємовідносин центру і громад. Перші результати у Рівненській області». Заходи ініціювали представники РОГО «Комітет виборців України» і проводилися спільно з Офісом реформ у Рівненській області, Рівненською облдержадміністрацією, Дубенською і Здолбунівською РДА.

Метою цих круглих столів є створення майданчику для обговорення ходу децентралізації між представниками громадськості, науковцями, органами державної влади та місцевого самоврядування.

Як зазначив директор РОГО «Комітет виборців України» Олексій Горецький, на сьогодні у Верховній Раді немає політичної сили, яка б у своїй передвиборчій програмі не зачіпала тему децентралізації. Тому цілком очевидно, що наразі це одна з ключових першочергових реформ в Україні. Це підтверджують і міжнародні партнери нашої держави. Фактично, процес децентралізації запущений і повороту назад уже точно не буде. Тож наслідком цих обговорень має стати вироблення пропозицій щодо вдосконалення цієї реформи за першими практичними її результатами.

Директор Офісу реформ у Рівненській області Руслан Сивий говорив про міжнародний досвід об’єднаних громад. Зокрема, на його думку, Україні найбільше підходить досвід наших сусідів з Польщі. Крім того, в Європі потужнішими й успішнішими є ті громади, які є більшими. Також пан Сивий зазначив, що на сьогодні існує чимало міжнародних програм, які сприяють громадам у реалізації проектів розвитку. І більше коштів мають змогу залучити саме ті громади, котрі об’єднаються першими.

Керівник правових програм Рівненського КВУ Микола Глотов розповів присутнім про те, що пропонується в частині децентралізації в законопроекті про внесення змін до Конституції України, поданому до парламенту Президентом. Також він роз’яснив, яким чином згідно з проектом закону «Про префектів», представленого нещодавно на засіданні робочої групи при Мінрегіоні, будуть працювати префекти в напрямку контролю за рішеннями органів місцевого самоврядування. Юрист порівняв повноваження, які будуть надані префектам, з нинішніми повноваженнями місцевих державних адміністрацій. Також Микола Глотов оглядово розповів про інші законопроекти, що стосуються питань об’єднання громад і наразі перебувають на розгляді у Верховній Раді.

Василь Курилас, експерт Офісу реформ у Рівненській області підвів підсумки проведення цьогорічних місцевих виборів. Так, 25 жовтня, пройшли вибори депутатів та сільських, селищних, голів у 5 об’єднаних громадах Рівненщини. Однак вибори старости поки ініціювала лише Миляцька об’єднана громада Дубровицького району. На сьогодні згідно з чинним законодавством вибори старост повинні проводитися за кошти місцевої громади. Тому наразі Асоціація міст Україні ініціює внесення змін до законодавства, відповідно до яких такі вибори фінансувалися б державною субвенцією. Бо для деяких громад сума витрат може бути досить суттєвою.

Про плюси і мінуси децентралізації та болючі точки, з якими практично стикнулися під час децентралізаційного процесу на прикладі своєї громади, своїм колегам розповідали голови двох нещодавно об’єднаних територіальних громад Рівненщині. В Дубному був присутній голова Підлозцівської сільської об’єднаної територіальної громади Млинівського району Микола Костюкевич, а в Здолбунові – голова Бугринської сільської об’єднаної територіальної громади Гощанського району Сергій Пилипчук.

Присутні сільські голови ставили чимало питань своїм колегам, які уже пройшли практичні етапи об’єднання в своїх громадах. Адже в багатьох з них до цих пір є чимало побоювань щодо того, чи варто це робити. Однак, як запевнили і Микола Костюкевич, і Сергій Пилипчук, попри всі проблеми, з якими вони стикнулися, на сьогодні вони не жалкують про рішення об’єднуватися. І надалі готові активно працювати, аби розвивати свої громади, користуючись перевагами децентралізації.

 
     

Аналітика

 • Президентські вибори у Франції: Макрон і Ле Пен виходять у другий тур. Чого очікувати Європі та Україні?

  За підсумками першого туру виборів у Франції, що відбулися 23 квітня, у другий тур виходять два кандидати: центрист Еммануель Макрон та представниця ультраправих Марін Ле Пен. Цей факт підтвердив вірність попередніх опитувань, але все ж містить у собі певний привід для оптимізму – французькі виборці віддають перевагу поміркованим поглядам лідера партії «Вперед!», а не шовіністичним висловлюванням лідерки «Національного фронту». 

  25-04-2017 09:10
 • Підсумки президентських виборів у Сербії

  На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським. 

  10-04-2017 18:04

Звіти КВУ

 • Фінальний звіт КВУ за результатами місцевих виборів 2015 року

  25 жовтня 2015 р. в Україні відбулись чергові місцеві вибори за новим законом про місцеві вибори. Цей закон було прийнято на виконання коаліційної угоди парламентської Коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна», сформованої за результатами позачергових виборів 26 жовтня 2014 року.

  Виборчий процес відбувався в умовах Антитерористичної операції на Сході України, коли частина населених пунктів Луганської та Донецької областей знаходяться під контролем проросійських бойовиків... 

  01-04-2016 01:10
 • Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів 26 жовтня 2015 року

  КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

  05-11-2015 10:50
Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України