Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Люди з обмеженими можливостями знову на узбіччі виборів

Люди з обмеженими можливостями знову на узбіччі виборів

Як показали місцеві вибори 25 жовтня 2015 року, для осіб із обмеженими можливостями досі не створені належні умови для участі у виборчому процесі. Серед найчастіших перешкод: недоступність агітаційних матеріалів, розташування приміщень для голосування у невідповідних місцях, відсутність трафаретів на дільницях, нерозуміння з боку членів комісій тощо.

В України налічується 2,7 млн. людей із обмеженими можливостями, із яких 330 тис. складають люди із порушеннями зору, слуху та опорно-рухового апарату[1]. Значна частина людей із обмеженими можливостями – це особи, що постраждали внаслідок бойових дій на Сході України, зокрема військовослужбовці.

Закон «Про місцеві вибори» передбачає, що виборці, які не здатні пересуватись самостійно, голосують за місцем їх перебування. Проте значна частина таких громадян прагнуть здійснити волевиявлення самостійно на виборчій дільниці. При цьому приміщення для голосування як правило не пристосовані до потреб таких людей, а члени комісій не знають, як із ними поводитись. Все це перешкоджає доступу осіб до голосування і порушує їх право на участь у політичному та суспільному житті[2].

З іншого боку, недоступною для частини людей із обмеженими можливостями залишається агітація кандидатів. Не маючи змоги ознайомитись із такою агітацією, виборці із обмеженими можливостями фактично втрачають спроможність зробити усвідомлений вибір. Для людей із обмеженими можливостями не передбачено ані жестової мови при трансляції агітаційних матеріалів по телебаченню, ані аудіформ при представленні програм кандидатів.

Люди із обмеженими можливостями всіляко привертають увагу до проблеми їх низької залученності до виборчого процесу. Так, на «гарячу лінію» Комітету виборців України неодноразово надходили скарги від осіб із обмеженими можливостями щодо неможливості взяти повноцінну участь у виборах. Окрім цього, такі люди акцентують на своїх проблемах через різноманітні вистави та спектаклі, під час яких наочно демонструють проблеми при голосуванні.

Комітет виборців України долучився до розробки рекомендацій щодо залучення громадян із обмеженими можливостями до виборчого процесу. Зокрема, потрібно:

 • зробити інформацію на сайтах Центральної виборчої комісії та Державного реєстру виборців доступною для виборців із обмеженими можливостями;
 • розробити інформаційні матеріали щодо прав людей з обмеженими можливостями на виборчих дільницях;
 • забезпечити належне оснащення виборчих дільниць трафаретами для голосування людей із вадами зору;
 • залучати до розробки інформаційної кампанії щодо залученості людей із обмеженими можливостями до виборчого процесу представників відповідних громадських організацій.
 

[1] http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/index

[2] http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/995_g71

 
     

Аналітика

 • Президентські вибори у Франції: Макрон і Ле Пен виходять у другий тур. Чого очікувати Європі та Україні?

  За підсумками першого туру виборів у Франції, що відбулися 23 квітня, у другий тур виходять два кандидати: центрист Еммануель Макрон та представниця ультраправих Марін Ле Пен. Цей факт підтвердив вірність попередніх опитувань, але все ж містить у собі певний привід для оптимізму – французькі виборці віддають перевагу поміркованим поглядам лідера партії «Вперед!», а не шовіністичним висловлюванням лідерки «Національного фронту». 

  25-04-2017 09:10
 • Підсумки президентських виборів у Сербії

  На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським. 

  10-04-2017 18:04

Звіти КВУ

 • Фінальний звіт КВУ за результатами місцевих виборів 2015 року

  25 жовтня 2015 р. в Україні відбулись чергові місцеві вибори за новим законом про місцеві вибори. Цей закон було прийнято на виконання коаліційної угоди парламентської Коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна», сформованої за результатами позачергових виборів 26 жовтня 2014 року.

  Виборчий процес відбувався в умовах Антитерористичної операції на Сході України, коли частина населених пунктів Луганської та Донецької областей знаходяться під контролем проросійських бойовиків... 

  01-04-2016 01:10
 • Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів 26 жовтня 2015 року

  КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

  05-11-2015 10:50
Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України