Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


КВУ: "Підкуп виборців йде з розмахом у всіх регіонах"

Експерти Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» (ВГО КВУ) зареєстрували багато випадків прямого і непрямого підкупу виборців кандидатами в народні депутати, застосування прихованої реклами у ЗМІ та здійснення тіньового фінансування передвиборчої кампанії.

Відповідний звіт за результатами спостереження за період 16 вересня - 5 жовтня на прес-конференції у вівторок у Києві представила головний директор програм ВГО КВУ Наталія Линник, передає Укрінформ.

"У процесі реєстрації кандидатів та здійсненні передвиборчої агітації все ще застосовуються недоброчесні технології, зокрема реєстрація технічних кандидатів, реєстрація двійників. Кандидати використовують недоброчесні технології прямого і непрямого підкупу", - сказала вона.

Представник КВУ акцентувала на випадках недоброчесної агітації та прихованому фінансуванні передвиборчої кампанії: "Деяка друкована продукція, а саме білборди, поширюються без вихідних даних. Це може свідчити про тіньове фінансування передвиборчої агітації". Також кандидати в нардепи у передвиборчих перегонах активно використовують "джинсу" і приховану політичну рекламу у ЗМІ, зазначила експерт.

Фінансування реклами у ЗМІ та на білбордах залишилось на рівні 2012 року. Однак, як зазначила Линник, голос виборця значно подешевшав - купити голос тепер можна за 50-200 гривень. "Це дуже низька ціна. Зросли ціни, кожна копійка на рахунку не тільки у кандидатів в депутати, а й у виборців. Кандидати спекулюють на цьому», - пояснила вона.
Тренд виборчих перегонів 2014 року - насильство проти кандидатів, вкидання їх у смітники та побиття. Линник зазначила, що застосування сили до кандидатів є ознакою нестабільності і може стати "зайвим приводом сказати нашим ворогам за кордоном про недемократичність цих виборів і нелегітимність"."Ми закликаємо, що люстрація повинна бути не народною, а проходити у відповідності до закону", - наголосила представник КВУ.

Водночас експерт відзначила і позитивний момент у виборчому процесі - зменшення рівня використання адміністративного ресурсу партіями і кандидатами.
В цілому, як додав голова правління КВУ Олексій Кошель, на парламентських вборах 2014 року є дві основні проблеми: недосконалість виборчого законодавства та проблема мажоритарної складової виборчої кампанії. У цьому зв'язку він зазначив, що понад 90% порушень, які фіксують спостерігачі КВУ, здійснюють кандидати-мажоритарники.
Кошель також акцентував, що фактів підкупу виборців досить багато: "Ми можемо говорити про масштаб в усіх регіонах. Не маємо підстав говорити про певні особливості щодо цього у Львові чи Донецьку - в усіх регіонах готуються механізми для купівлі голосів виборців".

Зокрема, підкупи здійснюються в такі способи: кандидати роздають благодійну допомогу, традиційні продовольчі набори, влаштовують екскурсії по святих місцях, проводять збір коштів для учасників АТО. Велике занепокоєння також викликає будівництво фінансових пірамід на зразок "МММ", додав голова правління КВУ.

У цьому зв'язку він звернувся до виборців: "Коли тобі утеплюють будинок чи в якийсь інший спосіб дають гроші - це підкуп, це кримінал. Потрібно зважати на це при виборі того чи іншого кандидата".

 «Видавничий дім «Високий Замок».

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України