Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Кооператив «Озеро» французькою

Приїзд Марін Ле Пен у Росію на особисте запрошення екс-лідера парламентської групи зв’язків з Францією Леоніда Слуцького супроводжувався великою кількістю прогнозів, прагнень вгадати зустрінеться лідерка ультраправих з Путіним чи ні, які будуть зроблені заяви, тощо. Епохальна зустріч відбулась, сторони повели себе прогнозовано: Ле Пен заявила про бажання більш тісної співпраці з Росією, закликала до зняття санкцій з РФ, Путін, зі свого боку, зробив крок вперед і два назад: подякував за приїзд, але сказав, що Росія не буде втручатись у хід виборів у Франції.

Але сам факт цієї зустрічі свідчить про те, що у Кремлі визначились зі своїми симпатіями на цих виборах. Можливо, тут грала роль схожість партійних структур «Національного Фронту» та «Єдіної Росії»: у Марін Ле Пен є свій власний «кооператив «Озеро»» - люди, з якими лідерка ультраправих починала свій шлях у великій політиці і які підняли її на французький політичний Олімп.

«Група Союз Оборони»: дедьяволізації ультраправих – ні

У 2011 році Марін Ле Пен фактично прийняла на себе керівництво «Національним фронтом», відсторонивши свого батька, Жана Марі Ле Пена від справ. За його керівництва була побудована партійна структура та ідеологія головної французької праворадикальної партії, але ця ідеологія потребувала перегляду і суттєвих змін, адже не можливо було надалі зберігати значний відсоток підтримки партії за відверто антисемітських висловлювань Жана Марі, який не просто притримується ревізіоністських поглядів, але й відкрито виправдовував режим Віши. У квітні 2015 членство засновника партії у «Національному фронті» було призупинено за ініціативою його доньки, Марін Ле Пен, а потім, у серпні  того ж року, більшістю голосів було підтримано виключення колишнього лідера з лав партії. Приводом стали його висловлювання на адресу Мануеля Вальса, колишнього міністра внутрішніх справ країни, якого Ле Пен назвав мігрантом. Це не перше намагання Жана Марі принизити політичних опонентів, переходячи на особистості та походження: колишній лідер «Національного фронту» відкрито стверджував, що Саркозі не може ефективно керувати країною через його єврейське походження.

Піти на цей крок саме тоді Марін Ле Пен змусив тиск преси та суспільства: після теракту у кошерному супермаркеті в Парижі та погрому на єврейському кладовищі на півночі Франції у лютому 2015, такі висловлювання Ле Пена призводили до того, що партія катастрофічно втрачала підтримку французького суспільства, хоча, здавалося б, на хвилі притаманній партії антимусульманської риторики «Національний фронт» міг би набирати очки.

Виборці сприйняли цей жест Марін Ле Пен як початок нової сторінки у житті партії, у лавах «Національного фронту» починають з’являтись молоді  люди з відносно прогресивними ідеями, але жодної «дедьяволізації» (так називали зміни у спрямованості «Національного фронту» французькі ЗМІ) насправді не відбулось, бо саме у цей час на допомогу Марін приходять її друзі юності  з «Групи Союзу Оборони» - Фредерік Шатійон, Аксель Лусто та Філіп Пененк.

«Група Союз Оборони» була заснована у 1968 році в Університеті Пантеон-Ассас, де навчалась донька лідера французьких ультраправих. Фредерік Шатійон та Філіп Пененк були тими, хто вступався за юну Марін, захищаючи від нападок щодо діяльності її батька. Не втратили зв’язків молоді націоналісти і подорослішавши: Шатійон і його піар-агентство RIWAL стали основними піарниками «Національного фронту»: саме у RIWAL партія замовляла всю друковану продукцію для агітації за непомірно завищеними цінами. Про це свідчить ряд розслідувань, що публікувались у французьких медіа та вчергове отримали підтвердження у книзі-розслідуванні «Марін все знала». У 2014 за матеріалами розслідувань було відкрито одразу декілька справ, адже схема співпраці з RIWAL відкрила для Ле Пен шляхи до отримання максимальних державних компенсацій партії. Йдеться вже не про прості корупційні дії, спрямовані на збагачення друзів юності, - йдеться про нецільове використання державних коштів. Девіз «Національного фронту» - «З високо піднятою головою та чистими руками» - і раніше звучав досить сумнівно, але тепер сприймається як невдалий, але дуже цинічний жарт.

Але занепокоєння французьких виборців викликає не лише корупційна складова старих-нових облич «Національного фронту», але й відверто нацистське минуле діячів «Групи Союзу Оборони»: Гітлера вони, як і раніше, між собою звуть «дядечком», святкуючи його день народження у колі партійних друзів, вітаються римським салютом та усіма силами підтверджують свій імідж, що складався роками.

Від Москви до Парижу через Дамаск

Впливом Шатійона пояснюють і численні репліки Марін Ле Пен на підтримку Асада  як особистості, що може дати різку відсіч ісламізму, та його режиму. Але не впливом єдиним: у книзі «Марін все знала» автори розслідування присвячують цілий розділ зв’язкам з Росією, якій конче потрібні союзники у Сирійському питанні. І хто може бути кращим союзником, ніж Франція, що потерпає від тероризму та зазнає значного впливу риторики ультраправих на свідомість своїх громадян?

У 2014 році «Національний фронт» отримує кредит у 9 мільйонів від Першого чесько-російського банку (власник – Роман Попов, людина олігарха Тимченка з «Стройтансгазу»). Головним посередником між французькими правими та російськими наближеними до Путіна виступав скандально відомий євродепутат Жан-Люк Шафхойзер, який неодноразово їздив на окуповані території Донецької та Луганської областей, заявляв, що для нього найважливіше в житті – це «бог і істина», і саме Росія є носієм таких важливих для депутата концептів. Але здається, що справа не в «народі-богоносці», а в 140 тисячах євро, які полум’яний трибун чомусь забув задекларувати.

Очевидно, що за просте озвучування ідей Достоєвського з трибун Європарламенту такі гроші отримувати неможливо: Росії конче потрібні союзники та «ворожі голоси» у європейських владних установах у питаннях війни на Сході України та Сирії. Відлунням прозвучали заяви Ле Пен у Москві щодо того, що Франції, нажаль, доводиться мати справу з «незаконною владою у Києві».

Наразі ситуація з візитом Ле Пен у Москву виглядає як потреба у отриманні вказівок від замовника на тлі програних дебатів, у яких лідерка «Національного фронту» поступилась кандидату від партії «Вперед!» Емануелю Макрону, який відверто заявив про небажання зближуватись з Путіним, та нового сплеску тероризму у Європі. До першого туру виборів у Франції лишається менше місяця і, здається, хід подій буде все більше і більше прискорюватись.

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України