Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Громадські організації підбили підсумки гендерного моніторингу виборів до парламенту

За підсумками виборів до Верховної ради України Жіночий консорціум України та Жіноча демократична мережа провели конференцію «Гендерний моніторинг парламентських виборів – 2014». Вони презентували результати аналізу дострокових парламентських виборів 2014 року, порівняли їх із виборами 2012 року, а також визначили плани для подальшої діяльності.

За словами Лариси Магдюк, координаторки ініціативи Жіночого консорціму України, у межах моніторингу піднімалися такі питання як дотримання норм гендерного квотування політичними партіями, ситуація щодо забезпечення доступу жінок і чоловіків до реалізації виборчого права, а також необхідність посилення потенціалу жінок-кандидаток на наступних місцевих виборів.

Як відомо, дострокові парламентські вибори вперше мали відбутися зі збалансованим представництвом жінок і чоловік, оскільки в Законі України «Про політичні партії в Україні» визначено, що жіноче представництво у списку загальнонаціональної партії має бути не менше 30 %. Однак 20 із 29 зареєстрованих партій не дотрималися цієї норми.

Не дивлячись на певне підвищення партійної гендерної культури, виборчі списки політичних партій засвідчують, що жінкам удвічі легше потрапити до партійних списків, аніж до їх прохідної частини. Про це зазначила директорка Волинської обласної громадської організації «Гендерний центр» Оксана Ярош. Тому, на її думку, законодавчу норму щодо 30-відсоткового гендерного квотування варто деталізувати й гармонізувати з іншими виборчими законами.

Аналіз участі жінок по одномандатних округах показав, що все ще залишаються округи, де не було жодної кандидатки. Разом з тим, Світлана Гаращенко, експерт-аналітик Жіночого консорціуму України, зауважила, що, порівняно із програмними засадами виборів 2012 року, вибори 2014 демонструють зрілішу позицію кандидаток як захисниць інтересів жінок, прагнення сприяти розширенню жіночого представництва в парламенті.

Гендерна оцінка передвиборчих програм політичних партій - лідерів виборчих перегонів показала, що протягом 2013-2014 року у суспільстві відбулися значні зміни на користь прийняття європейських цінностей. Безумовно, це вплинуло й на український політикум. Керівниця Київського інституту гендерних досліджень Марфа Скорик вважає, що результати гендерного оцінювання партійних програм продемонстрували прогнозовану готовність лідерів парламентських перегонів розв’язувати гендерні питання в сесійній залі.

Загалом у 2014 році висвітлення діяльності жінок було пропорційним до їх представленості. Головною відмінністю у порівнянні з 2012 роком було те, що жінки-політики стали помітнішими, зокрема завдяки саморекламі. Медіа-експертка Жіночого консорціуму України Віра Карайчева підкреслила, що долучення активних жінок до політичного життя у майбутньому сприятиме  зменшенню негативних проявів сексизму чи дискримінації у ЗМІ.

На думку Еріки Веберіте, директорки Жіночої демократичної мережі, завдяки проведенню такого моніторингу, громадські організації надають громадянам, політичним партіям, уряду і міжнародній спільноті системну інформацію про участь жінок у політичному житті України та зміни, які відбуваються в цій сфері.

Докладніше про результати гендерного моніторингу парламентських виборів 2014 року читайте в аналітичному звіті.

Жіночий консорціум України

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України