Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Голова КВУ Олексій Кошель про ключові проблеми дня голосування станом на 12:00

Станом на 12.00 експерти КВУ відзначають головні проблеми в день голосування.

1. Незаконна агітація в день виборів. Спостерігачі КВУ повідомляють, що в більшості регіонів України мають місце факти, коли офіційні спостерігачі одного із кандидатів використовують бейджі із символікою кандидата. Часто це призводить до конфліктних ситуацій, оскільки спостерігачі та члени комісій змушують їх припинити використання матеріалів із ознаками агітації.

Окрім цього у «день тиші» та в день голосування команди п‘ятьох кандидатів на па пост Президента масово поширювали матеріали із ознаками агітації (борди, листівки).

 

2. Проблеми в роботі ДВК. За нашою інформацією члени трьох ДВК поставили штамп «вибув» навпроти прізвища одного із кандидатів, чим порушили норми чинного законодавства. Такі дії призвели до псування бюлетенів. Як результат – затягування початку голосування і втрата низки голосів виборців, які не повернуться на дільниці. До прикладу – на одній із дільниць на Івано-Франківщині (№260236) таким чином було зіпсовано 600 бюлетенів. Окрім цього мають місце низка фактів, коли члени ДВК дозволяють виборцям голосувати без належних документів, керуючись принципом «всі один одного знають». Або ж навпаки, відмовляють у видачі бюлетенів за ID картками. Показовий приклад – відмова однієї із ДВК розмістити офіційні матеріали низки кандидатів, яких члени комісії вважають технічними.

3. Фотографування заповнених бюлетенів. Спостерігачі КВУ фіксують низку випадків фотографування виборцями заповнених бюлетенів (Вінницька обл. ДВК №051488, Чернівецька обл., ДВК №730507, 730514). Такі дії можуть бути як проявом залежності виборців від соціальних мереж та розміщення фото, так і технологією обміну фото із заповненим бюлетенем на фінансову винагороду. У буть якому разі – це порушення чинного законодавства, за яке передбачено відповідальність включно із кримінальною.

Прикладом розголошення таємниці голосування є також показові дії одного із кандидатів на пост Президента України, який продемонстрував журналістам заповнений бюлетень.

4. Провокації силового характеру. Поки що маємо один факт дій силового характеру – вкидання займистої речовини на одну із дільниць у м. Борзна Чернігівської обл. Будемо сподіватися, що на цьому провокації зупиняться. Однак нас непокоять інструкції та «пам’ятки», які надсилали штаби кандидатів своїм представникам у ДВК напередодні виборів. В окремих із них містилися прямі заклики вчиняти дії, які порушують чинне законодавство України.

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України