Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Чим загрожує "Каталонський прецедент": погляд експерта

Чим загрожує "Каталонський прецедент"?  досліджував Володимир Різніченко для New West Media.

1 жовтня пройшов референдум про незалежність у Каталонії, де виносилося питання: "Чи хочете Ви, щоб Каталонія стала незалежною державою з республіканською формою правління?".

Уряд Іспанії перешкоджав його проведенню як правовими, так і силовими методами. Оскільки вважає, що референдум порушує Конституцію, а також підриває територіальну єдність країни.

Є думка, що незалежність Каталонії може спровокувати "парад суверенітетів" по всій Європі. Націоналістичні та сепаратистські рухи є в  більшості країн континенту. У світі десятки регіонів, потенційно готових оголосити незалежність.

Згідно з останніми опитуваннями, за незалежність виступає лише 41% громадян (49%   - проти), проте вони політично активніші. Якщо явка виборців буде низькою (близько 50% виборців), то за незалежність висловиться понад 80% тих, хто прийшов на  ділянки.

 Націоналісти стверджують, що каталонці платять занадто багато до загальнодержавного бюджету, а тому, відокремившись, вони будуть жити краще.  Економіка Каталонії міцно інтегрована до  іспанської, і  розрив зв'язків може мати катастрофічні наслідки для цього регіону, а також відлякати інвесторів.

Поки жодна держава в світі не збирається визнати незалежність Каталонії. Керівництво Євросоюзу, президент Франції і провідні політики Європи заявили, що єдність Іспанії як держави не підлягає обговоренню, а незалежна Каталонія ніколи не увійде до ЄС.

«У цьому питанні стикаються дві взаємовиключні міжнародно-правові доктрини - право націй і регіонів на самовизначення і непорушність державних кордонів. З одного боку національне законодавство Іспанії, як і будь-якої іншої країни, не дозволяє проводити місцевий референдум, що ставив би під питання територіальну цілісність держави. З іншого боку, кількість держав в світі збільшується: якщо на початку ХХ століття було близько 40 незалежних держав, то зараз їх близько двох сотень.», - каже Володимир Різніченко.

Зростання сепаратистських настроїв пов’язане зі світовою економічною кризою, що послабила позиції Іспанської соціалістичної робітничої партії (забезпечувала зв'язок Каталонії з Іспанією) та політика в  галузі культури, освіти і мовлення збоку влади автономії.

 

«Україні варто уважно вивчити каталонське досьє. У нашої  держави є регіони, де ситуація з мовною та культурною, а то й політичною ідентичністю є надзвичайно складною. Йдеться не тільки про Схід, до якого й так прикута увага ось вже четвертий рік. Те ж Закарпаття зі строкатим етнічним складом населення, прихованим так званим "русинським сепаратизмом" (у сусідній Словаччині русини визнані окремим народом, а не просто етнічною групою українців), неоднозначною поведінкою сусідів, передусім Угорщини, можуть стати джерелом неабияких проблем для Києва. Якщо додати сюди повзучу "паспортизацію" населення документами іноземних держав, а надто і економічну орієнтованість більше на закордон, ніж на внутрішній ринок, населення цих регіонів, то картина вийде зовсім невеселою. Мусимо колись навчитися не вирішувати проблеми постфактум, а попереджати їх виникнення.», - Володимир Різніченко.

Повну статтю можна знайти тут: https://newwest.media/article/2017/10/1/referendum-po-katalonski-shcho-bude-z-ispaniieyu

 
     

Аналітика

Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України