Про проект  

ВИБОРИ в Україні і світі  


Чим загрожує "Каталонський прецедент": погляд експерта

Чим загрожує "Каталонський прецедент"?  досліджував Володимир Різніченко для New West Media.

1 жовтня пройшов референдум про незалежність у Каталонії, де виносилося питання: "Чи хочете Ви, щоб Каталонія стала незалежною державою з республіканською формою правління?".

Уряд Іспанії перешкоджав його проведенню як правовими, так і силовими методами. Оскільки вважає, що референдум порушує Конституцію, а також підриває територіальну єдність країни.

Є думка, що незалежність Каталонії може спровокувати "парад суверенітетів" по всій Європі. Націоналістичні та сепаратистські рухи є в  більшості країн континенту. У світі десятки регіонів, потенційно готових оголосити незалежність.

Згідно з останніми опитуваннями, за незалежність виступає лише 41% громадян (49%   - проти), проте вони політично активніші. Якщо явка виборців буде низькою (близько 50% виборців), то за незалежність висловиться понад 80% тих, хто прийшов на  ділянки.

 Націоналісти стверджують, що каталонці платять занадто багато до загальнодержавного бюджету, а тому, відокремившись, вони будуть жити краще.  Економіка Каталонії міцно інтегрована до  іспанської, і  розрив зв'язків може мати катастрофічні наслідки для цього регіону, а також відлякати інвесторів.

Поки жодна держава в світі не збирається визнати незалежність Каталонії. Керівництво Євросоюзу, президент Франції і провідні політики Європи заявили, що єдність Іспанії як держави не підлягає обговоренню, а незалежна Каталонія ніколи не увійде до ЄС.

«У цьому питанні стикаються дві взаємовиключні міжнародно-правові доктрини - право націй і регіонів на самовизначення і непорушність державних кордонів. З одного боку національне законодавство Іспанії, як і будь-якої іншої країни, не дозволяє проводити місцевий референдум, що ставив би під питання територіальну цілісність держави. З іншого боку, кількість держав в світі збільшується: якщо на початку ХХ століття було близько 40 незалежних держав, то зараз їх близько двох сотень.», - каже Володимир Різніченко.

Зростання сепаратистських настроїв пов’язане зі світовою економічною кризою, що послабила позиції Іспанської соціалістичної робітничої партії (забезпечувала зв'язок Каталонії з Іспанією) та політика в  галузі культури, освіти і мовлення збоку влади автономії.

 

«Україні варто уважно вивчити каталонське досьє. У нашої  держави є регіони, де ситуація з мовною та культурною, а то й політичною ідентичністю є надзвичайно складною. Йдеться не тільки про Схід, до якого й так прикута увага ось вже четвертий рік. Те ж Закарпаття зі строкатим етнічним складом населення, прихованим так званим "русинським сепаратизмом" (у сусідній Словаччині русини визнані окремим народом, а не просто етнічною групою українців), неоднозначною поведінкою сусідів, передусім Угорщини, можуть стати джерелом неабияких проблем для Києва. Якщо додати сюди повзучу "паспортизацію" населення документами іноземних держав, а надто і економічну орієнтованість більше на закордон, ніж на внутрішній ринок, населення цих регіонів, то картина вийде зовсім невеселою. Мусимо колись навчитися не вирішувати проблеми постфактум, а попереджати їх виникнення.», - Володимир Різніченко.

Повну статтю можна знайти тут: https://newwest.media/article/2017/10/1/referendum-po-katalonski-shcho-bude-z-ispaniieyu

 
     

Аналітика

 • Президентські вибори у Франції: Макрон і Ле Пен виходять у другий тур. Чого очікувати Європі та Україні?

  За підсумками першого туру виборів у Франції, що відбулися 23 квітня, у другий тур виходять два кандидати: центрист Еммануель Макрон та представниця ультраправих Марін Ле Пен. Цей факт підтвердив вірність попередніх опитувань, але все ж містить у собі певний привід для оптимізму – французькі виборці віддають перевагу поміркованим поглядам лідера партії «Вперед!», а не шовіністичним висловлюванням лідерки «Національного фронту». 

  25-04-2017 09:10
 • Підсумки президентських виборів у Сербії

  На президентських виборах очікувано переміг кандидат від Сербської прогресивної партії, дійсний прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич. Другого тура не буде – Вучич взяв необхідні для однозначної перемоги 55% голосів. Його часто критикували як за проросійську, так і за проєвропейську позицію – в залежності від політичних поглядів критика. Але Вучич не є настільки простим, щоб називати його суто проросійським або суто проєвропейським. 

  10-04-2017 18:04

Звіти КВУ

 • Фінальний звіт КВУ за результатами місцевих виборів 2015 року

  25 жовтня 2015 р. в Україні відбулись чергові місцеві вибори за новим законом про місцеві вибори. Цей закон було прийнято на виконання коаліційної угоди парламентської Коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна», сформованої за результатами позачергових виборів 26 жовтня 2014 року.

  Виборчий процес відбувався в умовах Антитерористичної операції на Сході України, коли частина населених пунктів Луганської та Донецької областей знаходяться під контролем проросійських бойовиків... 

  01-04-2016 01:10
 • Звіт КВУ по спостереженню за днем виборів 26 жовтня 2015 року

  КВУ вважає, що день голосування на місцевих виборах, за виключенням виборів у кількох територіальних громадах, в цілому відповідав стандартам вільних та демократичних виборів. Зафіксовані порушення чинного законодавства в переважній більшості не мали суттєвого впливу на результат голосування. 

  05-11-2015 10:50
Delegation of the European Union to Ukraine Координатор проектів ОБСЄ в Україні Комiтет виборцiв України